Akrep ilaçlama

FacebookFacebook 0

Akrep ilaçlama

Zehirli haşereler arasında bulunan ve insanları öldürebilecek denli güçlü zehre sahip olan akreplerden kurtulmak için akrep ilaçlama yaptırmak şarttır. Genellikle açık alanlarda yaşayan bu haşere türleri, çok iyi gizlenebildiği gibi; ağaç kenarı, taş altları ve duvar aralıkları gibi alanlarda yuva yapar. Yavaş hareket etmesine karşın, iyi gizlendiği için geç fark edilebilen akrepler, aile halinde yaşar. Bu nedenle, bir alanda görülen akrep öldürülse dahi; bu ortamda başka akrep ya da akreplerin bulunmadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla bu haşerelerin görüldüğü alanlarda ilaçlama yaptırmak gereklidir. Aksi takdirde akrep sokması gibi durumlarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

 

İlaçlama Nasıl Yapılmaktadır?

Akrepten kurtulmak için dış mekânlarda böcek ilaçlama yapılabildiği gibi, iç mekânlarda da yapılabilir. Akrep ilaçlama uygulamaları, çoğunlukla sıvı haşere ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir. Buna karşın, toz böcek ilaçları kullanılarak da ilaçlama yapılabilmektedir. Bahçeli ev, yazlık, ağaç kenarlarına ya da deniz kıyısına yakın olan alanlarda çok sık görülen akrep sorunundan kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınması şarttır. Firmamız uyguladığı sıvı, jel, kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemleri ile bu haşerelerin verdiği zararları en aza indirmeye çalışmaktadır. Tüm yöntemlerimiz ekonomik fiyatlarla uygulanmaktadır.

Akrep Zehri

Akrep zehri asit özelliğine sahiptir. İğnesini batırdığı canlı zehrin etkisi ile parçalara ayrılır ve parçalara ayrılan avını akrep emerek beslenme sağlar. Uzun süre açlığa dayanabilen akrep, radyasyon ısınlarına karşı da direnç gösterir. Güçlü bünyeye sahip olan akrep üzerinde yapılan araştırmalarda 3 hafta süreyle bir buz kalıbında dondurulan akrebin buz eridiğinde normal yaşamına devam ettiği gözlenmiştir.

 

Akrep Sokması
Dünya üzerinde yaklaşık 600 akrep türü bulunmaktadır. Akrep zehri etkisi, akrebin yaşam alanına ve türüne göre değişir. Sıcak ortamlarda yaşayan özellikle çöl akrepleri daha çok zehirlidir. Akrep zehrine karşı birçok böcek ve hayvan türü dayanıksızdır. Çok zehirli akrep türleri bir insanı bile birkaç saat içerisinde öldürebilir. Akrep sokması sonucu kişilerde yüksek ateş, titreme, üşüme, baş dönmesi, kusma gibi belirtiler görülür. Akrep sokması sonucu acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Bunun yanı sıra, son derece tehlikeli olan bu haşerelerin görüldüğü her alanda, acil şekilde akrep ilaçlama yaptırmak gerektiği de unutulmamalıdır.

 

Bireysel Mücadelenin Zararları
Dayanıklı bünyeye sahip olan ve kolay kolay ölmeyen akreplere karşı bireysel olarak mücadele etmek mümkün değildir. Akrep ilaçlama için profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden yardım istenmelidir. İlaçlama şirketleri ilaçlama hizmetlerinde kullandığı etkili ilaçları ve uzman personeli ile sizleri akreplerden kurtaracaktır.

 

İİstanbul, İzmir, Kocaeli ilaçlama şubeleri ile günün her saati hizmet veren bocekilaclaması.gen.tr şirketimizi arayabilirsiniz.

 

Akrep Nasıl Çoğalır?

Doğuran AkrepAkrepler doğaları itibari ile yanlız yaşayan ve yanlız avlanan canlılardır. Bir çok zehirli akrep türü olan akrebin çiftleşme zamanı geldiğinde Dişi Akrep ve erkek akrep birbirini bulur.

Akrepler kuyrukları ile ilişkiye girerler. Uzun süre kuyruklarını birbirine dolayarak flört eder ve olay erkek akrebin dişiyi o şekilde döllemesi ile son bulur.

Akrep dünyası ile ilgili dikkat çekici bir olay da çiftleşmeden hemen sonra dişi akrebin erkek akrebi avladığıdır. Yani çiftleşmeden sonra erkek akrep eğer acele edip kaçmaz ise dişinin yemi olmaktan kurtulamıyor.

Döllenme olayından sonra akrep yumurtaları dişi akrebin sırtında gelişir. Sırt kapakçığı açıldığında akrepler büyüme sürecine girer ve birer yetişkin olana kadar anne akrebin gözetiminde yaşarlar. Daha Sonrasında ise her akrep kendini dünyasını kurar.

Akrep ilaçlama açısından akreplerin çoğalması çok önemlidir. Çünkü görünün akrepler ilaçlanır ancak yumurtadaki veya yumurtadan yeni çıkan akrepler ilaçlanmaz ise akrepten kurtulmak mümkün olmaz. Minik akrepler tekrar büyür ve ortamda sorun devam eder. Bunun önlenmesi için kullanılan akrep ilacı ve ilaçlamayı yapan ilaçlama şirketinin yeterli donanıma sahip olması gerekir. İlaçlama şirketi seçilirken bu tür etmenlerin gözönüne alınması gerekir.

Güneş ilaçlama olarak akrepler ile mücadelede kesin sonuç elde etmek ve ortamlarda akrep sonuna köklü çözüm getirmek adına yaptığımız akrep ilaçlama uygulamarı en son teknoloji ve donanıma sahip uygulamalardır.

 

Akrep Nasıl Öldürülür?

Zehirli AkrepAkrepleri kişisel olarak ilkel yollarla öldürmek çok tehlikelidir çünkü akrep türleri zehirlidir. Bu tür mücadelelerde zehirlenme olaylarına çok rastlanmaktadır. Ayrıca bu tür müdehaleler akrep sorununu çözmeyeceği için  faydasızdır.

Bu nedenle akreplerin öldürülmesi ve ortamlardan tamamen temizlenmesi için bir ilaçlama şirketinden yardım almak gerekir.

İlaçlama firmamız akrepler üzerinde kesin etkinliği kanıtlanmış ilaçlar ile %100 garantili akrep ilaçlama hizmeti vermektedir.

 

Akrep Sokması ve Tedavisi

Siyah AkrepAkrep Zehiri, kuyruğunun ucun­da bulunur. Kuyruğun uzantısı olan iğneyle, sokar ve vücuda akıtır. Ağrısı büyüktür ve be­raberinde bazı araz da görülebilir (ürperme, ateş yükselmesi, şok hali, kas kasılması, hat­ta boğulma).
Akdeniz akrepleri yine de en tehlikelileri sayılmaz: Afrika'da insanın ölümüne dahi se­bep olan türler çoktur.

 

 

Tedavi ve Yapılması Gerekenler

Önemli olan önce acısını geçirmek ve ya­rayı dezenfekte etmektir. Komplikasyon durumları, özellikle de şok hâli ortaya çıkarsa, doktora haber verin. Tehlikeli türlerinin sokmalarında kazaze­deye akrep serumu en kısa zamanda ya­pılmalıdır. Fakat yılan serumunda oldu­ğu gibi, bunda da iğnenin bir doktor ta­rafından yapılmasında yarar vardır.

Akrep Sokması Belirtileri ve Buluntular


Sokma yerinde lokal olarak şişme, şiddetli ağrı, göz yaşarması, aksınk, tükrük salgısının artması ve diyare bulunur. Nörotoksik belirtilerden hipertansiyon, solunum yetmezliği, konvülsiyon gibi bulgular da gelişir.

Akrep Sokması Bakımı


lsırılan yerin üzerine turnike uygulanır, insiıyon yapılarak zehir emilir. Lokal olarak permanganat veya amonyak sürülür. Akrep serumu (serum antiscorpionique) lokal olarak kas içine yapılır. Hidrokortizon hemisüksinat 250 mg veya madili IV verilir. Bulantılara karşı atropin 1 mg SC yapılır.

 

Akrep Türleri

AkrepYeryüzünde yüzlerce akrep türü bulunmaktadır. Bu türlerden hepsi zehirlidir. Ancak zehir şiddetleri farklılık gösterebilmektedir. Akreplerin dünya üzerindeki bütün türlerini tespit etmek imkansız. Ancak bu türler arasında bilim adamlarının incelediği ve halk arasında daha çok rastlanan türleri aşşağıda listelenmiştir.

Androctonus australis (Buthidae)

Yaygın isimler:
Bu akrep güçlü kauda nedeniyle, Şişman Kuyruklu Akrep olarak bilinir.

Dağılımı:
Afrika (Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Moritanya, Somali, Sudan, Tunus) ve Asya (Hindistan, İsrail, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen).

Yaşam Alanları:
Bu akrep türü çöl alanlarında yaşamaktadır.. O taşlı toprak, catus çitleri, kurak dağlık bölgelerde ve yüksek yaylaları bulunmaktadır. O da kumullar sürüklenen dik yamaçlarında bulunabilir. Nemli kostal alanlardan kaçınmaktadırlar. Akrep, büyük yuvalarını kazarak oluşturur ama taşların altında ve doğal yarıklarda gizlenirler.

Zehir:
Bu tür akrepler öldürücü özelliklerde olan worldst zehirine sahiptir.. Bu tür akrepler her yıl birçok insanın ölümüne sebep olur.

Genel:
Bu akrepler 10 cm kadar orta büyüklüktedirler. Genel olarak sarı renkte olurlar.

Bilinen Diğer Akrep Türleri

Androctonus australis (Buthidae)
Babycurus gigas (Buthidae)
Babycurus jacksoni (Buthidae)
Belisarius xambeui (Troglotaoysicidae)
Bothriurus olaen (Bothriuridae)
Centruriodes anchorellus (Buthidae)
Centruriodes arctimanus (Buthidae)
Centruriodes bicolor (Buthidae)
Centruriodes excilicauda (Buthidae)
Centruriodes gracilis (Buthidae)
Centruriodes guanensis (Buthidae)
Centruriodes limbatus (Buthidae)
Centruriodes robertoi (Buthidae)
Centruriodes vittatus (Buthidae)
Didymocentrus krausi (Diplocentridae)
Euscorpius alfa (Euscorpiidae)
Euscorpius balearicuss (Euscorpiidae)
Euscorpius beroni (Euscorpiidae)
Euscorpius carpathicus (Euscorpiidae)
Euscorpius flavicaudis (Euscorpiidae)
Euscorpius gamma (Euscorpiidae)
Euscorpius Germanus (Euscorpiidae)
Euscorpius italicus (Euscorpiidae)
Euscorpius mingrelicus (Euscorpiidae)
Euscorpius tergestinus (Euscorpiidae)
Grosphus grandidieri (Buthidae)
Grosphus madagascariensis (Buthidae)
Hadogenes troglodytes (Ischnuridae)
Hadrurus arizonensis (Iuridae)
Hemiscorpius lepturus (Hemiscorpiidae)
Hoffmannius coahuilae (Vaejovidae)
Hoffmannius spinigerus (Vaejovidae)
Iomachus politus (Ischnuridae)
Iurus dufoureius (Iuridae)
Leiurus quinquestriatus (Buthidae)
Liocheles waigiensis (Ischnuridae)
Lychas marmoreus (Buthidae)
Mesobuthus cyprius (Buthidae)
Microtityus jaumei (Buthidae)
Odonturus dentatus (Buthidae)
Opistophthalmus glabrifrons (Scorpionidae)
Pandinus imperator (Scorpionidae)
Parabuthus formları (Buthidae)
Parabuthus leiosoma (Buthidae)
Parabuthus pallidus (Buthidae)
Parabuthus transvaalicus (Buthidae)
Rhopalurus garridoi (Buthidae)
Rhopalurus junceus (Buthidae)
Rhopalurus Laticauda (Buthidae)
Rhopalurus princeps (Buthidae)
Scorpio maurus (Scorpionidae)
Timogenes elegans (Bothriuridae)
Tityus obscurus (Buthidae)
Vaejovis coahuilae (Vaejovidae)
Vaejovis intermedius (Vaejovidae)
Zabius fuscus (Buthidae)


 

Akrep Resimleri

akrepakrep 2akrep 3akrep 4akrep 5akrep 6akrep 7akrep 8akrep 9akrep 10

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 5+7=

Yukarı