Böcek ilaçlama

FacebookFacebook 15

Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama, bakteri yayarak, pire gibi canlılarda olduğu gibi ısırarak ve akrep, yılan gibi sokarak insanlara zararı dokunan canlıları ortamdan uzaklaştırmak ya da yok etmek için yapılır. İnsan sağlığını korumak ve yaşam şartlarını daha iyiye ulaştırmak için yapılan ilaçlamalarda kullanılan yöntem önemlidir. Zira haşere ilaçlama ya da pest kontrol farklı birçok teknik ile yapılabilir. Önemli olan tekniklerin, ortam şartlarına ve haşere türü ile yoğunluğuna göre analiz edilebilmesi ve bu ölçüde uygulanabilmesidir. Bu nedenle de Böcek ilaçlama, tek başına yapılabilecek bir uygulama olmamakla beraber, bu alanda profesyonel olan ve uzmanlaşmış firmalar tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir iştir. 

 

 

Böcek ilaçlama Yöntemleri

Böcek ilaçlama, açık ve kapalı tüm alanlarda yapılabildiği gibi, bu işlem gerçekleşirken, bazı kıstaslara dikkat edilmesi şarttır. Haşere mücadelesi için, dikkat edilmesi gereken ilk kıstas; ortam şartları, haşere türü ve ortamda bulunan haşerelerin yoğunluğudur. Bu kıstaslar göz önünde bulundurularak, farklı yöntemler ile yapılması gereken Böcek ilaçlama işlemi için en sık kullanılan yöntem sıvı ilaçlamadır.

 1. Sıvı ilaçlama

Sıvı ilaçlama tekniği, açık ve kapalı tüm alanlarda uygulanabilmektedir. Kokulu veya kokusuz şekilde gerçekleştirilebilen bu ilaçlama türü için, uzman firmalar tarafından destek almak şarttır. Zira son derece etkili olan sıvı ilaçlar, insanlar üzerinde de olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Solunum yolu problemlerinin oluşmasına neden olabileceği gibi, alerjik reaksiyonlar da yaratabilen sıvı ilaçlar, kaliteli haşere ilaçları kullanan profesyonel böcek ilaçlama servisleri tarafından yapılmalıdır. Bireysel yöntemler ile uygulanması mümkün olmayan bu ilaçlama türü, tüm haşere türleri için etkilidir. Ancak ortamdaki haşere türü belirlenerek, haşere türüne özgü haşere ilaçları ile uygulama yapılması gerekmektedir.

Sıvı böcek ilaçlama, püskürtme yöntemi ya da buharlama tekniği ile yapılabilmektedir. Ev, bina, bahçe gibi alanlarda çoğunlukla buharlama tekniği ile yapılan haşere ilaçlama; fırın, restoran, cafe gibi alanlarda püskürtme yöntemi ile yapılmaktadır.

Açık alanlarda yapılabildiği gibi, iç mekanlarda da yapılabilen sıvı haşere ilaçlama uygulamalarında bazı kıstaslara dikkat edilmesi gereklidir.

 • Buharlama tekniği ile yapılan işlemler için kapalı alanların en az iki saat süresince kullanılmaması ve kapalı tutulması gereklidir. Bundan sonra ise minimum yarım saatlik havalandırma gereklidir.
 • Püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilen haşere ilaçlama uygulamalarında yarım saatlik bekleme süresi yeterli olmakta, on beş dakika havalandırma gerekmektedir.
 • Buharlama yönteminde, böcek ilaçları alanın her bölgesine nüfuz ettiğinden, gıda maddeleri muhafaza edilmelidir.
 • Genellikle; fırın, hastane, cafe gibi gıda alanları ile toplu şekilde kullanılan alanlarda uygulanan püskürtme tekniğinde, haşere ilaçları yalnızca hedef bölgelere uygulandığından gıda maddeleri ya da uygulama açısından herhangi bir pürüz oluşmamaktadır.

NOT: Sağlıksız haşere ilaçları ve yanlış yöntemler ile yapılan ilaçlama işlemleri, insan sağlığını doğrudan tehdit etmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayına sahip olmayan ilaçlama şirketleri tarafından kesinlikle hizmet alınmamalıdır.

 

 1. Jel ilaçlama

Kapalı alanlarda uygulanan ve yalnızca hamam böceği türleri üzerinde etkili olan jel ilaçlama profesyonel yöntemler ile yapılmalıdır. Basit teknikler ile yapılan jel böcek ilaçlama, hamam böcekleri üzerinde etki göstermeyecektir. Bununla birlikte, hamam böceği ile mücadele için kullanılan jel böcek ilaçları kalitesi de son derece önemlidir.

Akla gelebilen, hemen her şeyi yiyebilen hamam böcekleri, jel ilaçları da hızlıca tüketmektedir. Bu nedenle, hamam böceği türlerinin çok yoğun olduğu alanlarda jel uygulamalar, yeterli sonucu vermeyebilir. Bu tür durumlarda, sıvı ilaçlama uygulanabileceği gibi, periyodik jel uygulamalar da yapılabilir. Ancak hamam böceği, son derece hızlı ürediğinden, yapılan uygulamalar, haşere yoğunluğu karşısında yetersiz kalabilmektedir.

 

Böcek ilaçlama Yapılan Haşere Türleri

Haşere ilaçlama, tüm böcek ve kemirgen türleri için yapılabilmektedir. Açık alanlarda olduğu gibi kapalı mekanlar için de yapılabilen ilaçlama uygulamalarında, haşere türünün baz alınması son derece önemlidir. Zira haşere ilacı, böcek ve fare türlerine özel olarak hazırlanmalıdır. Bu durumun nedeni, her ilacın farklı özelliğe sahip olması ve farklı haşere ve kemirgen türleri üzerinde etki göstermesidir. Hamam böceği için son derece etkili olan bir ilaç ya da ilaçlama yöntemi, fare üzerinde hiçbir etki göstermeyebilir.

Zararlı canlılar ile mücadele için yapılan böcek ilaçlama uygulamalarında, kullanılan ilaçlar konusunda dikkatli olunması da büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz böcek ilacı, haşereler üzerinde etki göstermeyeceği gibi, bazı ilaçlar, insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

 1. Zehirliler
 • Akrep, yılan, çiyan ve kırkayak gibi haşereler, zehirli böcekler grubunda yer almaktadır.
 • Bu haşereler genellikle dış mekanlarda görüldüğü gibi, iç mekanlarda da görülebilmektedir.
 • Özellikle ağaçlık alanlarda ya da denize yakın olan bölgelerde görülen bu haşereleri yok etmek için sıvı ilaçlar ya da toz böcek ilaçları kullanılabilmektedir.
 • Çok iyi gizlenebilen ve hayati tehlikeye dahi neden olabilen bu haşerelerden kurtulmak için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir. Zira bu haşereler ile bireysel mücadele son derece tehlikeli olmaktadır.

 

 1. Parazitler
 • Pire, tahtakurusu, bit, kene gibi böcek türlerinin yer aldığı parazitler, kan emerek beslenir ve insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturur.
 • Virüs bulaştırarak hastalıklara neden olan ve deride alerjilere yol açan parazitlerin en belirgin özelliği çok hızlı üremeleri ve bir canlıdan diğerine kolaylıkla geçebilmeleridir.
 • Yumurtlama yöntemi ile çoğalan bu haşereler, çok hızlı şekilde ürediği için, böcek ilaçlama uygulamasının geciktirilmeden yapılması son derece önemlidir.
 • Parazit ilaçlama işlemleri, bireysel yöntemler ile yapılamayacağı gibi, bu haşerelerden kurtulmak için sıvı böcek ilacı kullanmak gereklidir.

 

 1. Gider Böcekleri
 • Hamam böceği, karınca, tespih böceği, gümüşçün gibi böcek türleri bu haşere grubunda yer almaktadır.
 • Giderlerde yaşayan ve çok hızlı şekilde üreyen bu haşereler, bakteri ve mikrop yayarak, sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
 • Gider böcekleri ile mücadele için kaliteli haşere ilaçları kullanılmalı ve sağlık bakanlığından onaylı olan böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.
 • Mutfak, banyo gibi alanlarda çok sık görülen ve yiyeceklerin üzerine bakteri ve mikrop bulaşmasına neden olan bu haşereleri yok etmek için sıvı ilaçlar kullanılabileceği gibi, toz ilaçlar ya da jel böcek ilacı da kullanılabilmektedir.

 

 1. Kemirgenler
 • Tarla faresi, sıçan, çatı faresi gibi türleri bulunan kemirgenler ile mücadele, sıvı fare ilaçları ya da istasyon kullanılarak yapılabilmektedir.
 • Hepçil olarak beslenen fareler, bakteri ve mikrop yayarak sağlık sorunlarına neden olduğu gibi, kemirici özelliği nedeniyle, maddi hasarlara da yol açmaktadır.
 • Fareden kurtulmak için basit önlemler almak yeterli olmadığı gibi, etkili ilaçlar ile fare ilaçlama yaptırmak gereklidir.
 • Kokusuz sıvı ilaçlar ile yapılan fare ile mücadele, kemirgenlere karşı hiçbir sonuç sağlamamaktadır.
 • Fare ilaçlama, profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı ve amatör teknikler kullanılarak bu canlılardan kurtulmaya çalışılmamalıdır.
 • Kalitesiz fare ilacı ve basit yöntemler ile yapılan ilaçlama işlemleri, kemirgenleri yok etmeyeceği gibi, sağlıksal sorunların oluşmasına da yol açabilmektedir.

 

Böcek ilaçlama Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Böcek ilaçlama için, sağlık bakanlığı onayı bulunan firmalardan hizmet almak şarttır. Basit teknikler ya da ilaçlar ile yapılan haşere ilaçlama uygulamaları, hiçbir sonuç sağlamayacağından, profesyonel ilaçlama firmaları aracılığı ile hizmet almak şarttır.
 • Sağlık açısından büyük önem arz eden haşereler ile mücadele, dikkatli şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle böcek ilaçlama şirketi; profesyonel elemanlar ile hizmet vermeli ve onaylı böcek ilaçları kullanmalıdır. Basit ilaçlar, zararlı canlıların yok edilmesinde hiçbir çözüm sağlamayacaktır.

İlaçlama Fiyatları

Böcek ilaçlama fiyatları; kullanılan ilaçların kalitesi ve uygulama türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ucuz ilaçlama fiyatları ile uygulama yapan firmaların birçoğu Sağlık Bakanlığı onayı taşımadığı gibi insan sağlığını tehdit eden ilaçlar kullanmaktadır. Bu nedenle, bakanlık onayı bulunmayan şirketlerden kesinlikle hizmet alınmaması gerektiği gibi, haşereler ile mücadele konusunda uzman firmaların tercih edilmesi son derece önemlidir.

İstanbul, İzmir, Bursa ve Kocaeli illerinde, ekonomik ilaçlama fiyatları ile tüm haşere ve kemirgen türlerine karşı garantili uygulama yapan Güneş ilaçlama, alanında uzman ve Sağlık Bakanlığından onaylıdır. 


Yorumlar

1.
İlker Tetik
İlker Tetik
19.08.2011 - 11:19:24
Sıcaklar geldikten sonra bizim evimizdede böcekler arttı... evin içinde cirit atıyorlar.ilaçlama fiyatlarınız ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilirmiyiz. İletişim : 0533 *******

2.
Yönetici
Yönetici
19.08.2011 - 11:21:02

Merhaba İlker Bey, İletişim bilgileriniz müşteri temsilcilerimize iletilmiştir.

İyi Günler Dileriz.


3.
zehra çakıcı
zehra çakıcı
8.07.2014 - 12:49:15
Apartman yöneticisiyim apartmanda bodrum katta ilaçlama yapmak istiyorum bu konudabilgilendirilmek istiyorum

4.
Celal bal
Celal bal
1.06.2015 - 03:20:40
Merhabalar bizim evde de böcek artmaya başladı lütfen beni de fiyatlariniz hakkında bilgilendirir misiniz.. 0538*******

5.
berna dağcı
berna dağcı
30.06.2015 - 12:34:40
Balkon,teras ve çatıyı gelincikler sardı.ve iki kızım var.biri 2 yaşında biri 7 yaşında .bu hayvanlardan bir an önce kurtulmak istiyorum.lütfen yardımcı olur musunuz?yardımınıza çok ihtiyacım var...yarın size dönüp ekibimizi çağırmak istiyorum.fakat bir ön bilgiye ihtiyacım var....

6.
Güneş İlaçlama
Güneş İlaçlama
28.07.2015 - 10:23:30
Celal Bey, telefon numaranızdan size ulaşamadık. Böcek ilaçlama sorununuz devam ediyorsa müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

7.
Güneş İlaçlama
Güneş İlaçlama
28.07.2015 - 10:25:53
Berna Hanım, yıllardır olduğu gibi böcek ilaçlama konusunda en iyi sonuca varan şirketiz. Müşteri hizmetlerimiz size dönüş yapıp, bilgi vermiş. Memnun kaldığınızı umuyor, iyi günler diliyoruz.

8.
Yavuz tezgin
Yavuz tezgin
13.08.2015 - 11:54:37
Merhaba bahçe katında oturuyoruz malum böcek çok bu aralar akrep krizi var eve girmeye başladı yüzsüzler lütfen ulaşın 0537 556 ** **

9.
Güneş İlaçlama
Güneş İlaçlama
17.08.2015 - 09:25:27
Yavuz Bey Merhaba, Talebiniz üzerine çağrı merkezimize bilgi iletişmiştir. En kısa sürede size ulaşıp, evinizdeki akreplerden kurtulmanız için detaylı bilgi ve ilaçlama uygulamamızı aktaracağız.

10.
Hızır
Hızır
21.08.2015 - 10:07:27
Acilllllll ! En etkili hamam böcegi ilacı istiyorum.eczanede ve tarim ilce Müdürlüğündekiler fayda etmedi kokulu kokusuz farketmez 24 saat ulaşabilirsiniz.Lutfen şu böceklerden kurtarın beni..irt:0530 550 ** **

11.
Güneş İlaçlama
Güneş İlaçlama
22.08.2015 - 09:48:33
Hızır Bey Merhaba, Talebiniz alınmış ve çağrı merkezimize iletilmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılarak detaylı bilgi aktarılacaktır. İlaçlama taleplerinizi iletişim sayfamızda bulunan çağrı telefon numaralarımızdan ya da talep formundan ileterek daha hızlı ulaşabilirsiniz.

12.
Gamze oktar
Gamze oktar
18.10.2015 - 02:39:39
Bahçemizde onlarca kara sinek var, Nasıl kurtuluruz.

13.
Perihan Köşe altunbag
Perihan Köşe altunbag
21.11.2015 - 03:05:40
Daha 1 hafta olmadı Evimi ilaçlatali fakat böcekler hala evin bi yerinden çıkıyor nasıl ilaçlandi bu üstelik ıslak temizlik yapmıyorum lütfen çözüm bulun para ödedik sonuçta

14.
Ahmet CURA
Ahmet CURA
16.12.2015 - 11:20:23
Merhaba evimde kolorifer böceği denilen istilacı bir tür var.Mutfakta çok fazla görünüyorlar.Tek türk diğer odalardada görmeye başladım.acil yardıma ihtiyacım var.

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 3+9=

Yukarı