Çekirge ilaçlama

FacebookFacebook 2

Çekirge ilaçlama

Çekirge ilaçlama, çekirge türlerinin yaşam alanlarımıza zarar vermesinin önüne geçmek için yapılan bir uygulamadır. Çekirge ilaçlama açık alanlarda yapılan bir ilaçlama uygulamasıdır. Tarım alanlarına ve tarla alanlarına ciddi zararlar verebilen ve büyük maddi hasarlara yol açan bu haşereleri yok etmek ve maddi hasarların önüne geçebilmek için tek çözüm, böcek ilaçlama yaptırmaktır. Etkili ve kontrollü bir şekilde yapılması şart olan çekirge ilaçlama uygulamaları için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından hizmet ve destek almak gerekmektedir. Çekirge istilası ve çekirge göçü gibi hem maddi zararlara neden olan hem de sağlık sorunlarının oluşmasına ortam hazırlayan durumların önüne geçebilmek için de ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir.

 

 

 

İlaçlama Nasıl Yapılır?

Çekirge ilaçlama, sıvı böcek ilaçları ile buharlama tekniği kullanılarak, açık alanlarda yapılır. Ülkemizde özellikle güney bölgelerde görülen bu haşereler ile en etkili mücadele yöntemi profesyonel şekilde yapılan böcek ilaçlamadır. Kalitesiz haşere ilaçları ya da basit yöntemler ile çekirgeleri yok etmek mümkün olmayacağı gibi, yetiştirilen ürünlere zarar gelebileceği de unutulmamalıdır.

Firmamız, bu haşere türü ve tüm haşere türleri üzerinde uyguladığı sıvı, jel ilaçlama, kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemleri ile %100 garanti sağlamaktadır. 

Çekirge İstilaları
Çekirge istilaları, oldukça ünlü olmakla birlikte, hem maddi hem de sağlık açısından ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Topluca göç eden bu haşereler, bulundukları alanı talan ettikleri gibi, göç mevsiminden önce, çoğalırlar. Çoğalmadan sonra, topluca ölen çekirgeler, salgın hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle çekirge istilası, hem maddi açıdan ciddi zararlar yol açmakta hem de salgın hastalık tehlikesi yaratmaktadır. Sürekli göç halinde olan çekirge sürüleri için önlem almak amacıyla ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

 

Çekirgeler Nasıl Çoğalır?
Yumurtlama sistemi ile çoğalan çekirge, yumurtalarını toprak içerisine gömer. Hava sıcaklığın belli bir seviyeye gelmesi ile yumurtalar açılır ve çekirge yavruları ortaya çıkar. Çok hızlı şekilde üreyen bu haşereler, ilaçlama yapılmadığı sürece, zarar vermeye devam edecektir. Bu haşere türlerine kısa sürede müdahale edilmeli ve oluşturabilecekleri zararlara karşı önlem alınmalıdır. Firmamız 7/24 verdiği hizmetlerle, bu haşere türleri üzerinde gerekli tüm önlemleri almaktadır.

 

Çekirgelerin Zararları
Çekirgeler özellikle tarla ve ekicilikle uğraşan çiftçilerin en büyük düşmanıdır. Bu nedenle ilaçlama, bu haşerelerin istila dönemlerinden hemen önce yapılmaktadır. Çekirge sürüleri yaptıkları uzun göç yolculuklarında karşılarına çıkan ekili arazileri talan ettiklerinden, çekirge ile mücadele büyük önem taşımaktadır. Arpa, buğday ve başak gibi lifli ürünleri çok seven çekirgeler bu nedenle çiftçilerin en büyük düşmanı durumunda olduğundan, tarla gibi alanlarda ilaçlama çok sık yapılmaktadır.

 

Çekirgeden kurtulmak için ilaçlama yapılması gereklidir. Etkili çekirge ilaçları ile kaliteli ve garantili hizmet veren bocekilaclamasi.gen.tr, bu istilacı haşereler ile mücadelede kesin çözüm sağlamaktadır.

Çekirge ile Mücadele

ÇekirgeDaha çok verdikleri maddi zararlar açısından çekirgeler ile mücadele çok önemli bir süreçtir. Toplu halde yaşadıkları ve çok hızlı üreyebildikleri için zamanında kontrol altına alınmaları gerekir. Aksi takdirde üreme dönemlerinde önüne geçilmesi zor bir hal alabilir ve çok büyük zararlar verebilirler. Öyle ki, çekirge türlerinin çokça bulunduğu bazı ülkelerde, çekirge ile mücadele için havayolu kullanılmaktadır. Uçaklar aracılığı ile çekirgelerin üzerinde çekirge ilaçları püskürtülmekte ve bu şekilde kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

Bağ, Bahçe ve diğer ekin sahibi insanların ekinlerine hasar vererek yok eden çekirgeleri kontrol altına almak veya ilaçlamak için hizmet alacağınız ilaçlama firmasına dikkat ediniz. Çünkü bu uygulama uzmanlık gerektiren bir iştir ve yanlış uygulandığında olumsuz sonuçlar verebilmektedir.

Profesyonel çekirge ilaçlaması için bizleri arayabilir ve size zarar veren çekirgelerden kurtulabilirsiniz. Hemen 444 88 18 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca müşteri temsilcilerimizden çekirgeler ve kontrol önlemleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çekirge Ne Yer?

ÇekirgeOtçul canlılar grubundan olan çekirgeler genellikle yaprak yiyerek beslenen canlılardır. Hayatlarını devam ettirebilmek buldukları hemen hemen hertürlü otcul besini tüketirler. Çekirgeler, koloniler halinde yaşadıkları içinde verdikleri zararlar yüksek derecelere ulaşabilir.

Toplu halde yaşadıkları için çekirgeler ile mücadele etmek zor bir iştir. Çekirge problemini ortadan kaldırmak için yapılacak olan ilaçlamanın etkili olması gerekmektedir. Kullanılacak olan çekirge ilacı ve uygulamayı yapacak personelin profesyonelliği başarılı bir çekirge mücadelesinde belirleyici etmenlerdir.

Başarılı bir mücadele için alanında uzman ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekmektedir. Yasadışı olarak çalışan ilaçlama firmaları hem mevcut probleminizi çözmeyecek hem de zehirlenmelere yol açabilecek uygulamalar yapabilmektedirler.

Çekirge Türleri

ÇekirgeDünya üzerinde yaşadıkları çoğrafyanın özelliğine göre binlerce çekirge türü oluşmuştur. Zaman içinde türlerine göre beslenme şekilleri ve yaşam standartlarını belirlemiş olan çekirge türleri, heryerde toplu şekilde yaşarlar.

Çekirgelerin çevreye veya doğaya verecekleri zararlarda türlerine göre değişmektedir. Besin bulabilecekleri yerleri talan eden bu canlılar besin bulamadıklarında çeşitli alternatif çözümler ararlar. Örneğin Afrika'daki çekirgelerin besin bulamaldıklarında çocukları yemesi bu canlıların ne denli zararlı olduğunun göstergesidir. Ayrıca toplu olarak göç ettiklerinde önlerine çıkan ormanlara girer ve dengesini bozarlar. Özellikle ekin bölgelerinde çekirge sürüleri bulunursa çiftçiler için büyük sıkıntılar var demektir.

Dünya üzerinde bilinen çekirge türleri aşşağıda; bilinen adları, bilimsel adları ve tanınması için ipuçları şeklinde kategorize edilerek sunulmuştur.

 

GENEL OLARAK BİLİNEN TÜRLERİ

Bilinen Adı
Bilimsel adı
Tanınması için ipuçları
Bulanık Zeytin Yeşil Çekirge Campylacantha olivacea'ya Kısa kanatlı ve kısa tüylü
Meşe Çekirgesi Dendrotettix Quercus Meşe ormanlarında bulunur, ağaç kemirir
Yeşil Çekirge Hesperotettix speciosus kısa kanatlar, kırmızı lekeler, mavimsi arka tibia
Otçul Yılan Çekirgesi Hesperotettix viridis pratensis renkli, farklı kırmızı ve beyaz lekeler; mavi tibia
Sage Çekirge Hypochlora alba Kısa ve sivri kanatlar
Çift Çizgili Çekirge Melanoplus bivittatus Gözlerin arkasında 2 çizgi,  arka femur siyah çizgili, arka tibia mavi
Mera Çekirgesi Melanoplus confusus Göz arkasında siyah şerit, arka tibia mavi
Ayırımcı Çekirge Melanoplus differentialis arka femur, w şeklinde siyah rütbe işaretli
Kırmızı Bacaklı Çekirge Melanoplus femurrubrum femurrubrum kırmızı arka tibia; arka femur koyu bantlı
Turuncu Bacaklı Çekirge Spharagemon equale arka tibia ve femur içinde turuncu
Amerikan Çekirge Schistocerca americana benekli; soluk dorsal şerit
Buruşuk Çekirge Hippiscus rugosus Bahar aylarında yetişir
Göçmen Çekirge Melanoplus sanguinipes Koyu ve kırık çizgili , kırmızı bacaklı

 

Çekirgenin Özellikleri

Çekirge istilasıBulabildikleri bütün otları, özellikle de yaprakları olan ot türlerini yiyen çekirgeler, toplu halde yaşayan ve bazı durumlarda büyük zararlar verebilen canlılardır. Öyleki bir ormanı yok edebilecek düzeyde zararlara yol açabilen çekirgeler bazı bölgelerde doğanın dengesiyle oynayabilmektedirler. Bu özellikleri ile çoğu kez milli platformlarda da tartışma konusu olmuşlardır.


Çekirge Resimleri

ÇekirgeÇekirge 2Çekirge 3Çekirge 4Çekirge 5Çekirge 6Çekirge 7Çekirge 8Çekirge 9Çekirge 10

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 1+9=

Yukarı