Danaburnu İlaçlama

FacebookFacebook 3

Danaburnu böceği ilaçlama

Danaburnu ilaçlama, genellikle tarla ya da bahçe gibi alanlarda yapılır. Toprak altında yaşayan ve bitkilere zarar veren bu haşereler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bahçede ya da tarım alanlarında yetiştirilen ürünlerin kısa bir sürede çürümesine neden olan danaburnu için geliştirilmiş ilaçlama uygulama ve yöntemlerinden yararlanılmalıdır. Danaburnu ile mücadele için yapılan ilaçlama uygulamalarında kullanılan ilaçlar da bitkilere zarar verebileceğinden, bu konuda profesyonel ve güvenilir böcek ilaçlama firmaları tarafından destek alınması gereklidir. Etkili ve yeterli derecede sağlam olmayan haşere ilaçları ile yapılan danaburnu ilaçlaması ciddi sorunlara yol açabileceği gibi, sağlık problemlerini de beraberinde getirebilecektir. Danaburnu, tarla ve bahçelerde yetiştirilen ürünlerin köklerini ve yapraklarını kemirerek beslenme sağlayan tüylü vücut yapılı ve kısa bacaklı bir böcek türüdür. Bu tür alanlarda toprak içlerine kazdıkları çukurlarda yaşayan danaburnu böceği, meyve ve sebzelere zarar vererek gelişimini engeller. Bu nedenle maddi hasarlara yol açan bu haşereleri yok etmek için danaburnu ilaçlama yapmak şarttır. Bireysel mücadele yöntemleri ile danaburnundan kurtulmak mümkün olmadığı gibi, bu böcek türünü yok etmek için buharlama yöntemi ile yapılan sıvı ilaçlama en etkili tekniktir.

Danaburnu Haşeresinin Özellikleri

Danaburnu haşeresinin özellikleri arasında en önemlisi çok hızlı bir şekilde çoğalmasıdır. Kontrol altına alınmadığında kısa bir sürede yaşamımızı talan eden haşerelerin genel özelliklerini sıralamak gerekirse;
  • Ortalama 5 - 6 cm boyunda olan danaburnu böceği, genellikle koyu kahverengidir.
  • 4 kısa bacağı ve sert burnu vardır. Burnu ile toprak içlerini kazan danaburnu, toprak içlerine kazdığı çukurlar içerisinde hareket eder.
  • Killi ve kumlu topraklarda daha sık görülen ve meyve - sebzelere zarar veren bu haşereleri yok etmek için danaburnu ilaçlama yaptırmak şarttır.
  • Çoğunlukla yaz aylarında çiftleşen bu danaburnu, yumurtalarını toprağın içerisine saklar. Kısa sürede gelişen larvalarda, bitkilere zarar vermeye devam eder. Bu nedenle danaburnu ilaçlama, genellikle yaz aylarında yapılmaktadır.
  • Ekili alanlara ve süs bitkisine zarar veren danaburnu böceği ile mücadele için profesyonel ilaçlama şirketlerinden yardım almak ve danaburnu ilaçlama uygulaması yaptırmak gereklidir. Firmamızdan, 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz.

Danaburnu Nasıl Ürer?

Danaburnu nasıl ürer? Çiftleştikten sonra dişiler, Mayıs-Haziran aylarında yumurtalarını toplu olarak toprak içindeki odacıklara bırakırlar. 10 - 20 günde açılan yumurtalardan çıkan nimfler yaz boyunca gelişir ve kışı 2. veya 3. nimf döneminde geçirirler. Danaburunları İlkbaharda tekrar faaliyete geçerek beslenme ve gelişimlerini devam ettirirler. 5 nimf dönemi geçirdikten sonra Temmuz-Ağustos aylarında ergin olurlar ve ikinci kışı ergin olarak geçirirler. Ertesi ilkbaharda yeniden yumurtalarını koymaya başlarlar. Böylece genellikle iki yılda bir döl verirler.

Danaburnu İlaçlama Yöntemleri

Danaburnu ilaçlama yöntemleri, gelişen teknoloji ve uygulamalarla etkili bir şekilde yok edilir. Rutin yaşamına devam etmek isteyen birçok kişi ilaç kokusundan etkilenirken, yeni geliştirilen kokusuz ilaçlama sistemi bu sorunu ortadan kaldırmada büyük katkı sağladı. Danaburnu ve diğer tüm haşerelerin yok edilmesinde uygulanan en yaygın kullanılanı sıvı ilaçlama yöntemidir. Haşereleri yok etmek için uygulanan ilaçlama yöntemlerini sıralamak gerekirse;
  • Sıvı ilaçlama
  • Jel ilaçlama
  • Kokulu ilaçlama
  • Kokusuz ilaçlama
  • Fare İstasyonları

Danaburnu Nerede Yaşar?

Danaburnu nerede yaşar? Danaburunları daha çok yumuşak topraklı ekin alanları kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. Oralarda yerin altını kazarak kendine yuva yapan danaburnu ekinlere verdikleri zararlar ile bilinir. Yaşamlarını sürdürmek için toprağın altından çıkarak bölgede buldukları bütün ekinleri yemeye çalışırlar. Bu konu özellikle çiftçiler için çok zor bir durumdur. Bu nedenle özellikle çiftçi olan veya bahçe sahibi insanların danadanaburnu ile mücadele etmesi gerekmektedir. Aksi halde bütün ekinleri danaburnu sayesinde zarar görebilir. Bunun önüne geçmek için uzman bir ilaçlama şirketinden danaburnu ilaçlama hizmeti almak gerekir. Ancak danaburnu ile mücadele için kesinlikle tarım ilacı kullanılmaması gerekir. Kullanılacak olan danaburnu ilacı sağlık bakanlığından onaylı ve sadece danaburnu üzerine etkili olması gerekir.

Danaburnu Zehirli Midir?

Danaburnu zehirli midir? Haşeresinin insanları zehirleme veya ısırma gibi bir eğilimi yoktur. Dolayısı ile zehirli değildir. Daha çok çiçek ve bitkisel zararlar veren danaburnu ile mücadele için ilaçlama yapmak gerekir. Böcek ilaçlama şirketi olarak danaburnu ilaçlama için Sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar ile hizmet vermekteyiz.    

 


 

Danaburnu Resimleri

danaburnudanaburnu 2danaburnu 3danaburnu 4danaburnu 5danaburnu 6danaburnu 7danaburnu 8kene 9danaburnu 10

Yorumlar

1.
AHmet
AHmet
5.08.2011 - 02:46:39
Çok karizma Hayvan :)

2.
ECE
ECE
22.06.2012 - 11:32:26
ne karizması yaa akşam bahçede uyudum bi tane yatağımdan çıktı bayıldım :S

3.
ahmet şahin
ahmet şahin
15.10.2014 - 06:14:20
bu dana burnundan başka herşeye benziyor

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 3+7=

Yukarı