Ana Sayfa / Genel / Böcek İlaçlama Uygulamaları

Böcek İlaçlama Uygulamaları

Böcek İlaçlama Uygulamaları ilaçlaması yapılacak olan böceklerin cinsine göre değişiklik göstermektedir. Profesyonel böcek ilaçlama uygulamalarında mutlaka işin uzmanı olan kişi ya da kişiler görev almalıdır. Çünkü ilaçlama konusu sağlığı yakından ilgilendirdiği için her alanda büyük bir titizlik gösterilmelidir. Amatör, işi hiç bilmeyen, böcek ilaçlamayı temizlik yapmakla karıştıran kişilerin mutlak surette bu işten uzak durmaları şiddetle tavsiye edilir. İlaçlama uygulamaları hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

Kokulu İlaçlama Uygulaması

Kokulu ilaçlama uygulaması en zor uygulamalardan bir olmakla beraber en zor yok edilen akrep, pire, tahtakurusu gibi haşerelerde tercih edilen bir yöntemdir. Zahmetli ve sonrasında yaptıran kişilerin de bir şeyler yapmasını gerektiren bazı durumlar söz konusudur. Uygulama şu şekilde gerçekleşmektedir: püskürtmeli bir cihazla gerçekleşen ve ağır kokulu bir ilacın ortama tedbirli bir şekilde salınmasıyla kokulu ilaçlama uygulaması gerçekleşir. İlacın etkili olabilmesi için mutlaka ortamın en az 4-5 saat kapalı (mümkünse 24 saat) kalması gerekmektedir. İlacın içindeki ağır ve keskin koku böceklerin nefessiz kalarak yok olmalarını sağlayacaktır. İlaçlama sonrasında ise en az 6 saat ortamın havalandırılması gereklidir.

Kokusuz İlaçlama Uygulaması

Bu ilaçlama yönteminin hedefinde ise daha kolay yok edilen haşere gruplarından hamam böcekleri, kalorifer böcekleri, kakalak, karafatma vb. böcekler bulunmaktadır. Bu yönteminde kendine özel bazı hususları bulunmaktadır. Örneğin bu türden bir böcek ilaçlama uygulaması yaptırdıysanız evinizde ya da ofisinizde en 3-4 gün boyunca ıslak temizlik yapmamanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise ilacın etki gösterebilmesi içindir. Zira bu yöntemde koku olmadığı için haşereler etrafa sıkılan ilacın kendilerine bulaşması sonucu yok edilirler.

Jel İlaçlama Uygulaması

Bu yöntem ise yine hamam böceği grubundan olan kalorifer böceği, kakalak, karafatma, gümüş böceği vb. haşerelerin daha az yoğun oldukları ortamlarda kullanılmaktadır. Jel kıvamında üretilen ilaç kendi özel tabancası yardımıyla mutfak dolaplarının içine, çekmece içlerine, kapı ve pencere pervazlarına sıkılmaktadır. Böceklerin sevdiği şekerli bir karşımı olan bu ilacı yiyen böcekler kısa bir süre sonra imha edilmiş olur.

Sıvı İlaçlama Uygulaması

Sıvı ilaçlama uygulaması ise yoğun olarak açık alanlarda gerçekleştirilen bir uygulamadır. Akrep, danaburnu, salyangoz, çekirge vb. bahçe zararlılarına karşın kullanılan bir yöntemdir. Bahçe dışında evlerin balkonu, verandaları, garaj vb. alanları için kullanılan bu yöntemi kesinlikle böcek ilaçlama konusunda uzman olan kişiler gerçekleştirmelidir.

Yazar Güneş İlaçlama

İlginizi Çekebilir

Bit Oluşmasına Erken Çözüm

Bit oluşmasına erken çözüm üretmek ve çoğalmalarını engellemek karşılaşacağınız problemlerin çözümünde etkili olur. Bitler haşereler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir