Ana Sayfa / Genel / Böceklerin Anatomik ve Fizyolojik yapısı

Böceklerin Anatomik ve Fizyolojik yapısı

Böceklerin vücutlarındaki kaslar genellikle enine doğru çizgilidir. Sayıları Böceklerin milyonlarca türü vardır. İskelet yapıları çok güçlü olan böceklerin iskeletleri vücutlarına yapışıktır. Birçok böcek türü kendi ağırlığının 20 katı yük kaldırabilir.

Böceklerin kasları aynı zamanda vücut halkalarının birbirine bağlanmasını sağlar. Her halkada bulunan kas o halkada bulunan kol ve bacak gibi organların hareketini sağlar. Diğer iç organların hareketini sağlayan kaslar da bulunmaktadır.

Böceklerin sindirim sistemi ön, orta ve arka bağırsak olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bağırsakların boyu, böceğin beslenme şekline göre uzun ve kısa olabilir. Böceklerin sindirim sistemi, ön barsak, yutak, yemek borusu, kursak ve mideden oluşmaktadır.

Böceklerde dolaşım sistemi, böceklerin sırt tarafında bulunan damardan ibarettir. Kalp ismi verilen ve 10-12 bölmeden meydana gelen bu damardan kan içeriye girer. Klasik kalp çalışma sistemine sahip olan bu damarın kasılması ile kan, arkadan öne doğru bölmeden bölmeye ilerler. Arkadan gelen kan vücut boşluğuna dökülür. Vücut organları arasında dolaşan kan tekrar yarıklardan içeri girer. Böceklerin kanı genellikle sarı veya yeşilimsi olup, oksijen ve karbondioksit taşıma görevi yoktur.

Böceklerde solunum, trake sistemi ile gerçekleşir. Bu solunum sistemi vücut içine yayılmış ince borucuklardan meydana gelir. Bu borularda “stigma” adı verilen deliklerle dışarı açılır. Stigmalardan içeri giren hava solunum borusu ile bunların uçlarında bulunan daha borucuklara gelir. Solunum sonucu meydana gelen karbondioksidin dışarı atılması da bunun tam tersidir.

Böceklerde sinir sistemi, beyin, suboesophagal ganglion ve sinir kordonundan meydana gelir. Beyin üç gangliondan meydana gelmiştir. Sinir kordonu, genel olarak her vücut halkasında bir çift olmak üzere ganglionlardan oluşmuştur. Beyinden çıkan sinirler göz, anten ve üst dudağa; suboesophagol ganliondan çıkan sinirler, ağız parçalarına; göğüsten çıkan sinirler, bacak ve kanatlara; karın halkalarından çıkan sinirler ise organlara gider.

Yazar Güneş İlaçlama

İlginizi Çekebilir

bocek-ilaclamada-profesyonellik-sart

Böcek İlaçlamada Profesyonellik Şart

Böcek ilaçlamada profesyonellik şart sözüne itimat etmiyor ve kendi yöntemlerinize başvuruyorsanız karşınıza olumsuzluklar ile dolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>