Fareler Kaç Tane Doğurur?

farede-uremeFare memeli hayvanlar grubunda yer alan, uzun kuyruğa ve esnek vücuda sahip, güçlü dişleri olan kemirgen canlılardır. Fare çok kısa sürede ve çok sayıda üreyip çoğalır. Yaşadığı ortama, beslenmesine ve türüne göre yavru sayısı farklı olan fareler kaç tane doğurur? Genel olarak fareler yılda 5-6 defa yavrular ve her defasında 10-12 tane canlı yavru doğururlar.

Fareler kaç tane doğurur?

Ev fareleri: Yaklaşık 8-10 cm büyüklüğe sahiptir. Gebeliği üç hafta sürer. Yılda 5-6 defa yavrulayan ev faresi, her yavrulamada 8-12 adet canlı yavru dünyaya getirir. Yavrular 2-3 ayda ergin hale gelip üremeye başlarlar.

Çatı fareleri: Yaklaşık 30 cm büyüklüğünde olur. Yılda 4-5 defa yavru yapan çatı faresi, her yavrulamada 6-8 tane yavru doğurur. Çatı farelerinin yavruları yaklaşık 4 ayda ergin hale gelirler.

Lağım Fareleri: Pis sularda ve lağımda yaşayan lağım faresi, yuvalarını da lağım borularının iç kısımlarına yapar. Yılda 4-5 defa yavru yapan lağım faresi her defasında 6-10 tane yavru doğurur.

Tarla fareleri: Yılda altı defa doğuran tarla faresi, her defasında 10 tane canlı yavru dünyaya getirir. Toplu halde tarladaki ürünlere saldırırlar.

Su fareleri: Fare türleri içinde az üreyen farelerdendir. Yılda 2 defa doğuran fare, her defasında 5-6 tane yavru doğururlar.

Pamuk fareleri: Fare türleri içinde çok hızlı üreyip, çoğalan faredir. Ayda bir doğum yapan pamuk faresi, her defasında 4-8 tane yavru yapar. Doğumdan sonra, bir günü dolmadan yeniden çiftleşen pamuk faresi, çok hızlı ürer.

Hamster: Çiftleşmeleri ve yavru sayıları ortamdaki ısı derecesine bağlı olarak değişen hamster, yılda en fazla 1-2 defa çiftleşir. Doğumda 6-10 adet yavru doğurur.

Fareler çok sayıda ve çok hızlı çoğalan canlılar olduğu için bulundukları ortamı kısa sürede istila ederler. İnsanlara zarar veren fare türlerinden kurtulmak için ilaçlama şirketimize, istediğiniz gün ve saatte fare ilaçlama uygulaması yaptırıp, ortamınızda bulunan fare zararlısından tamamen kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Email Adresiniz Yayınlanmaz.Girmek zorunludur *