Kakalak Nedir ? ilaçlama

FacebookFacebook 0

KakalakKakalak sade bir anlatımla bir hamam böceği türüdür. Çok farklı türleri olduğundan hamam böcekleri için ayırt edici isimler kullanılmıştır. Bunlar içinde en yaygın olanlardan biri olan kakalak böceği, çok miskin bir hayvan olarak bilinir. Günün yaklaşık 20 saatini kurmuş olduğu yuvada dinlenerek geçiren kakalak böceği, gece saatlerinde 4 saatini yiyecek bulmak için harcar. En büyük özelliği diğer canlılardan farklı olarak besin ihtiyacına karşı çok dayanıklı olması ve kafasız bir şekilde bir süre yaşayabilmesidir. Haftalar boyunca hiç yemek yemeden yaşayabilen kakalak, kafası kesildiğinde bile 1 hafta yaşayabilmektedir.

Yapı olarak birçok hastalığı bünyelerinde barındıran bu canlılar, birçok hastalığın direkt veya dolaylı nedenleri olabilmektedirler. İnsana direkt bir müdaheleleri olmamasına rağmen, insanların tükettiği gıda maddelerinin üzerinde dolaşarak ya da o gıda maddelerini tüketerek hastalık yapıcı mikroorganizmaları gıdalara bulaştırırlar. Kakalaktan bulaşan bu hastalıklar insanların o gıda maddelerini yemesi ile beraber vücuda geçer ve gelişir.

Kakalak ilaçlama bu açıdan önemli bir uygulamadır. Hızla üreyen kakalak böceği ile mücadele için zamanında müdehale etmek çok önemlidir. Böylece mevcut kakalak problemi büyümeden engellenmiş olur.


Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 2+9=