Kırkayak ilaçlama

FacebookFacebook 4
Kırkayak ilaçlama

Kırkayak İlaçlama Bahçe gibi açık alanlarda yapılabildiği gibi kapalı alanlarda da sıkça uygulanan ilaçlama yöntemleri arasındadır. Özellikle çatı, bodrum gibi alanlarda sık görülen kırkayak, bakterilerin yayılmasına neden olmaktadır. Sağlığımızı bu denli tehdit eden bu haşereler ile mücadele için ilaçlama yaptırmak en etkili çözümdür. Bazı durumlarda iç mekânlarda kolaylıkla gizlenen kırkayak, zehirli bir haşere türü olduğundan dolayı, bireysel uygulama yolları oldukça tehlikeli ve zararlıdır. Bu nedenle kırkayaktan kurtulmak için profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gerekmektedir. Güneş ilaçlama firmamızı arayarak kırkayak ilaçlama konusunda ilaçlama hizmeti talep edebilirsiniz.

Kırkayakların Özellikleri

Kırkayakların özellikleri arasında en bilindik şey kırkayaklı olduklarıdır. Ancak onun dışında halka arsında bu böceklere dair bilinen pek fazla bilgi yoktur. Çoğu zaman çok zararlı olmadıklarına dair bilinen çok yanlış bir algı vardır. Zira tırtıl ile kırkayak karıştırıldığı için insanlar bu canlıyı zararsız zannetmektedirler. Genel özelliklerine bakacak olursak şöyledir:
  • Kırkayak böceği uzun yapılı bir böcek olup, vücudunun altında bulunan onlarca ayakları ile tanınır.
  • Kapalı alanlarda, özellikle ağaçlık alanlara yakın evlerde sıkça görülen kırkayak, ezilerek öldürüldüğünde, uzun süre geçmeyen kötü bir kokuya neden olur.
  • Bunun yanı sıra tehlikeli bir haşere türü olan bu canlılardan bireysel yöntemler ile kurtulmak mümkün olmadığından kırkayak ilaçlama yöntemi son derece önemlidir.
  • Ortalama uzunlukları 10-15 cm arasında değişen kırkayak taşların altında, kayalıkların altında ve toprak içlerinde yaşar.
  • Kırkayak böceğinin vücudu bölmeler halindedir ve her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Bu nedenle kırkayak böceğinin ayak sayısı, bu haşerenin uzunluğuna göre değişmektedir.
  • Bu haşerelerin bazı türleri son derece zehirlidir. Dokunulduğunda dahi, ciddi etkilere yol açabilen ve ölümlere dahi neden olabilecek düzeyde etkili zehre sahip olan bu haşerelerden kurtulmak için ilaçlama uygulaması şarttır.
  • Otçul yollarla beslenen bu canlılar yaklaşık 4500 türe sahiptir. Bazı kırkayak türleri, böcek ölüleri ile de beslenebilmektedir.
  • Görünüş olarak çıyana benzetilen kırkayaklar otçul yollarla beslenirken, çıyan böcekleri çok zehirlidir ve etçil beslenirler.
  • Nemli bölgeleri seven bu haşereler, genellikle siyah ve kahverengidir. En çok tarla ve bahçelerde görülür ve bu alanlarda yetiştirilen meyve ve sebzeler ile beslenme sağlar.
  • Yumurta bırakma sistemi ile üreyen kırkayak böceği, yumurtalarını toprak içerisine gömer.
Kırkayak ilaçlaması işlemini kesinlikle yalnız başınıza yapmaya kalkmayın. Genel olarak bireysel yapılan ilaçlamalar hem randıman vermemekte hem de pek çok insan ilaçlama sonrası kendini zehirlemektedirler. Güneş ilaçlama firmamızdan alacağınız kaliteli hizmet sayesinde

Kırkayak - Çiyan Farkı

Kırkayak - Çiyan Farkı iyi bakıldığında çok basittir. Vücutları bölmeli bir yapıya sahip olan bu böceklerin her bölmesinde bir ayak vardır. Bazen bu bölmelerde farklı renklerde olabilir. Genellikle halk arasında çiyan böceği ile kırkayaklar karıştırılmaktadır. Fakat ikisini birbirinden ayıran en belirgin özellik kırkayakların her bölümde tek bir ayağı varken çiyanların her bir bölmede 2 ayağı bulunur. Ayrıca çiyanların ayakları zehirli etkiler bırakırken kırkayakların ayaklarında zehir bulunmaz.

Kırkayaklar Ne İle Beslenir?

Kırkayaklar Ne İle Beslenir? Sorusunun cevabına ise hem etçil hem de etçil olduklarını verebiliriz. Otçul olarak kırkayaklar bitkilerin yapraklarında görülür. Bitkilerin yeni sürgün vermiş dallarını ve en taze kısımlarını yemektedirler. Etçil olarak kırkayaklar ise kendilerinden daha ufak olan ve börtü böcek olarak tabir ettiğimiz küçük haşere türlerini yerler.

Kırkayaklar Nerelerde Yaşar?

Kırkayaklar Nerelerde Yaşar? Sorusunun cevabını merak edenler için söylemekte fayda var. Genellikle dağlarda, taş ve kaya diplerinde, mağaralarda, ağaç diplerinde, çayırlarda ve su kenarlarında yaşamaktadırlar. Evlerimize geliş sebepleri ise elbette misafirlik değildir. Çoğunlukla besin arayışı için gelirler. Ve kapı çalmak gibi bir adetleri de yoktur. Evlerdeki genel meskenleri ise çatı, bodrum, evin kapı ile pencere diplerinde yaşamaya başlarlar. Kira vermezler.

Kırkayaktan Kurtulmanın Yolları

Kırkayaktan kurtulmak için ilaçlama şirketlerinden kırkayak ilaçlama hizmeti almak gereklidir. Kırkayak ile mücadele için etkili şekilde uygulama yapan şirketimiz, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Kırkayak İle Mücadelede öncelikli olarak bilinmesi gereken şey şudur: Tek seferde onlarca yumurta bırakabilen kırkayaklar, belli bir sıcaklıktan sonra yumurtadan çıkarlar. 3-4 ay civarında değişen zaman diliminde de erişkin bir böcek olurlar. Dolayısıyla evinizde ya da size ait başka bir mekânda kısa sürede çok sayıya ulaşabilirler. Bunun dışında eğer bir kırkayak tarafından ısırılırsanız şayet mutlak surette doktora başvurmalısınız. Kırkayak ile bireysel olarak yapacağınız hiçbir müdahale sonuç vermez. Bir yolunu bulup mutlaka üreyip yine ortaya çıkacaklardır. Bu yüzden vakit kaybetmeden en uygun fiyatı ve kaliteli hizmeti aynı anda sunan 7/24 hizmet veren Güneş ilaçlama firmamızla iletişime geçiniz.  

 


Kırkayak Resimleri

KırkayakKırkayak 2Kırkayak 3Kırkayak 4Kırkayak 5Kırkayak 6Kırkayak 7Kırkayak 8Kırkayak 9Kırkayak 10

Yorumlar

1.
necat çalışkan
necat çalışkan
27.06.2014 - 11:06:56
kırgayak ev etrafından yok etmek için acil nasıl bir yüntem kullanmalıyım

2.
isimsiz
isimsiz
13.06.2015 - 12:13:24
çok tehlikeli bir hayvan daha çok kayaların altında bulunuyor ....

3.
Asiye
Asiye
5.01.2016 - 09:33:08
Evim de birkac tane kirk ayak öldürdüm degisik zamanlarda giris katta oturuyoruz bahceden girdigini dusunuyordum ama simdi sogukta kapi pencere acilmiyor yine görünce evde yuvalnmis olmasindan korktum iki de cocugum var küçük acil kurtulmam lazim. Ilaclama icin fiyat istiyorum bir de bilge ne tür bir ilactir çocukları etkilermi evi kapatmalimi bir yada daha çok gün gibi sorularim var

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 5+5=

Yukarı