Pire ilaçlama

FacebookFacebook 6

Pire ilaçlama

Pire, haşere türleri arasında kan emerek yaşamını sürdüren insan ve hayvanlara zarar veren, alerjik hastalıklar yayan zararlı canlı türlerindendir. Genellikle geceleri aktif olan pire, uçma dudumu olmayan sıçrayan bir haşere türüdür. Pire sadece insanlara zarar vermemektedir. Aynı zamanda kedi köpek gibi evcil hayvanlara da zarar vermektedir. Pireler senede 11 kez çiftleşirler. 1 Hafta gibi kısa bir sürede olgunlaşan pire, yedinci gün kan emmeye başlar. Pire ile mücadele, sıvı ilaçlama ile mümkündür. Yapılacak uygulamalarda, evcil hayvanlar için kedi tasması, köpek spreyi gibi ek kontrol altına alma mekanizmaları kullanılarak pire ve pire çeşitlerinin kontrol altına alınması sağlanır.

 

 

Pirelerin Özellikleri

  • Küçük canlılar olan pireler ortalama 2-5 mm boyundadır. Haşereler arasında en yükseğe zıplayan canlılardır; yatay ve dikey olarak en az 15 cm zıplar.
  • Yaklaşık 1 yıl ömürleri olan pirelerin en bilinen türleri insanpiresi, köpek piresi, kedi piresi, sıçan piresi ve kuş piresidir. 
  • İnsan ve hayvanların ölümüne neden olabilen bu canlılardan kurtulmanın tek yolu pire ilaçlama yaptırmaktır.
  • Sıcak alanlarda yaşamayı seven pireler, hayvan vücudunda ya da insanların yaşam alanlarında yuva yapabilir. Özellikle koltuk, yatak, kıyafet arası gibi alanlarda bu haşereler çok hızlı çoğalmaktadır.
  • Bitler, insan vücudunda yuva yapabilmesine karşın, pireler insan vücudunda yuva yapamaz. Bunun sebebi, insanların hayvanlar gibi geniş kıllara sahip olmamasıdır.
  • Pire ile mücadele, insan sağlığını doğrudan ilgilendirir. Bunun yanı sıra bu haşereler kaşıntıya ve alerjilere neden olabildiğinden, Pire ilaçlama büyük önem taşımaktadır.
  • Pire üstün sıçrama yeteneği ile konakçısının üzerine rahatlıkla tutunur. Ayaklarının uçlarında vantuz şeklinde organları bulur ve deriye yapışarak rahatlıkla hareket eder.
  • Sıcak havaları seven ve sıcak ortamlarda çok daha hızlı çoğalan pireler, en hızlı üreyen ve çok sayıda çoğalan haşereler arasında yer alır. Ev içlerine dışarıdan gelen kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar üzerinde gelme ihtimali çok yüksektir.

Evde Pire ile Mücadele

Evde pire ile mücadele son derece önemli olduğu gibi bu haşereleri yok ederek, sağlık bakımından koruma sağlamak için evlerde pire ilaçlama yapılması şarttır. Ev içinde geceleri ve karalıkta aktif olup, uyku halinde olan insanlardan kan emer. Pire ısırması vücutta şiddetli kaşıntıya ve kaşıma sonucu deride döküntülere neden olur. Pire sokması sonucu insanlara birçok hastalık bulaşabilir. Pireler insanlardan ve hayvanlardan sürekli kan emdiklerinden dolayı hastalık bulaştırıcı canlılardır. Hastalıklı bir canlıdan aldıkları kanı diğer canlılara bulaştırarak hastalık yayarlar. Evlerde de sık görülebilen bu canlılara karşı ilaçlama yaptırmak büyük önem arz eder. Pireden kurtulmak için evlerde genellikle sıvı ilaçlama yapılmaktadır. Sıvı haşere ilaçları kullanılarak buharlama ya da püskürtme yöntemi ile ev ilaçlama yapılabilir. Pireleri yok etmek için kullanılan haşere ilacı türü son derece önemlidir.leri yok etmek için kullanılan haşere ilacı türü son derece önemlidir

Pire Nerelerde Görülür?

Dış mekânlarda bodrum katlarında ve sokak köpekleri ile sokak kedilerinin yaşadıkları bölgelerde sıkça rastlanılan pireler insanlar ve bu tür canlılar yolu ile iç mekânlara girerler. Pirelerden kurtulmak için öncelikli olarak eğer var ise ev içindeki evcil hayvanları pirelerden arındırmak daha sonrada mekândan pireleri yok etmek gereklidir.

Pire ile Mücadele

Pireden kurtulmanın doğal yolu yoktur. Bu nedenle bu haşerelere karşı ilaçlama yapılması şarttır. Katı, jel ya da toz ilaçlar ile yok edilemeyen pirelerden kurtulmak için sıvı ilaçlama yöntemlerine başvurulması gereklidir. Buharlama ya da püskürtme teknikleri kullanılarak yapılan Pire ilaçlama, her alanda yapılabilmektedir. Ancak pire ilaçları, doğrudan hayvanlar üzerinde kullanılamaz. Evcil hayvanları pireden arındırmak için özel ilaçlar kullanılması gereklidir. Buna karşın, alanlarda görülen pire sorununu çözmek için sıvı ilaçlar ile uygulama yapılması şarttır.

Pire yok etmek için etkili pire ilaçları gereklidir. Bireysel olarak pire ilaçlaması yapmak ile pirelerden kurtulmak mümkün değildir. Pireler güçlü canlılardır ve kalitesiz ilaçlar ile yok edilemezler. Pire ilaçlama için profesyonel çalışan şirketlerden destek alınmalıdır.

Pire ilaçlama Hakkında Merak Edilenler

Evde Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Evde pire ilaçlama, sıvı ilaçlar ile yapılır. Katı veya jel ilaçlar bu haşerelere karşı etkili değildir. Detaylı şekilde yapılması gereken sıvı ilaçlama uygulaması, uzman firmalar aracılığı ile gerçekleştirilmelidir. Evde pire ilaçlama genellikle buharlama tekniği ile yapılır ve bu yöntemle yapılan uygulamalarda alanın en az iki saat kapalı tutulması gereklidir. Bunun yanı sıra, gıda maddeleri paketlenerek kaldırılmalı ve ortam havalandırılmadan kullanılmamalıdır.

Pireden Doğal Yollarla Kurtulmak Mümkün Mü?

Çok hızlı üreyen bir haşere olan pire, her bölgeye yayılım gösterebilir. Bunun yanı sıra, gözle görülmesi zor olduğundan, hemen fark edilmez. Büyüklüğü 2-3 mm arasında değişen pireyle doğal mücadele mümkün değildir. Bu haşereleri yok etmek için pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Böcek ilaçlama uygulaması geciktirildikçe, pirelerden kurtulmak da zorlaşacaktır.

Evimde Küçük Çocuğum Var. Pire ilaçlamanın Zararı Olur Mu?

Pire ilaçlama işleminde kullanılan ilaçlar çok önemlidir. Kalitesi yüksek ve insan sağlığına zarar vermeyen türdeki ilaçlar ile yapılan uygulamalarda hiçbir sağlık tehdidi oluşmaz. Ancak pire ilaçlama bittikten sonra, çocuğun eşyalarının yıkanması önemli bir tedbirdir. Bunun yanı sıra, profesyonel olmayan firmalar tarafından yapılan pire ilaçlaması, yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de ciddi zararlar vereceği gibi, pirelere karşı da etkili olmayacaktır. Bu nedenle pire ile mücadele için bu alanda uzman şirketlerden hizmet alınmalıdır.

Pire Evcil Hayvanlardan Bulaştı. İlaçlama Yaptırmak Çözüm Olur Mu?

Pire genellikle kedi, köpek, güvercin gibi hayvanlardan bulaşır. Ancak bu hayvanların ortamdan uzaklaştırılmaması ya da pireden arındırılmaması durumunda, alanda yapılan uygulamalar sonuç vermeyecektir. Dolayısıyla pire ilaçlama uygulaması yapıldığı anda, eş zamanlı olarak hayvanların da temizletilmesi ya da ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Aksi durumlarda pire sorunu devam edecektir.

Pire ilaçlama Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pire ile mücadele için kullanılan ilaçlar farklılık göstermektedir. Kaliteli pire ilaçları ile yapılan uygulamalar hemen sonuç vereceği gibi, basit ilaçlar, bu haşerelere karşı bir çözüm sağlamaz. Bu nedenle kalitesiz ilaçlar kullanan firmalar ekonomik fiyatlar ile uygulama yapsa dahi pireye karşı başarılı olamamaktadır. 

Pire ilaçlama Fiyatları Ne Kadardır?

Pirelerin görüldüğü alanlarda ilaçlama yaptırmak şart olmakla beraber, bu haşerelerin yoğunluğuna bağlı olarak farklı ilaçlama yöntemi ve ilaç dozu kullanılmalıdır. Pire ilacı yetersiz kalırsa, bu haşereler yok olmayacaktır. Bu nedenle doz ayarlamasının doğru yapılması gereklidir. Pire ilaçlama fiyatları da, bu parazitleri yok etmek için kullanılan pire ilacı dozuna göre belirlenir. Alanın büyüklüğü arttıkça kullanılan pire ilacı da artacağından, pire ilaçlama ücreti de artış gösterecektir. Pireden kurtulmak için çok ucuz fiyatlar ile uygulama yapan şirketler konusunda ise dikkatli olunması ve bu firmaların kullandığı ilaçlara dikkat edilmesi gereklidir.

 


Pire Videoları

Pire BelgeseliPire Belgeseli

Pireler normal şartlarda..

Pire zıplamasıPire Zıplaması

Pire nasıl zıplar?

Pire hareketleriPire Hareketleri

Pirenin ilginç hareketleri


Pire Resimleri

PirePire 2Pire 3Pire 4Pire 5Pire 6Pire 7Pire 8Pire 9Pire 10

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 4+5=

Yukarı