Sinek Çeşitleri ilaçlama

FacebookFacebook 1

Sinek

İki kanatlı uçan böceklerin geneline sinek denir. Yeryüzünde her yerde yaşayabilen çok fazla nüfusa sahip olan canlılardır. Dünya genelinde 120000, Türkiye de ise 1170’den fazla sinek türü vardır. Genellikle sıcak ve nemli ortamlarda, kirli su birikintisi, bataklık, lağım, insan ve hayvan dışkıları üzerinde yaşayan sinekler çok sayıda ve çok hızlı üreyerek, her yeri istila ederler. Bir sinek, bir defada 200 kadar yumurta bırakır, bu yumurtalar 5 gün içinde ergin hale gelip insanlara zarar vermeye başlar. Sinekler, ortamda bulunan besin kırıntıları, açıkta duran çöpler, sıcak ve nem ile birlikte insanların yaşam alanlarına kadar girerler.

Sivrisinek, Karasinek, Tatarcık ve Büvelek gibi sinek çeşitleri en çok görülen türlerdir.

 

SİVRİSİNEK;

Sivrisinekİnce uzun narin bacaklı sivrisinek, vızıltılı sesleri ile tanınır. Dişi sivrisinek kan emerek beslenirken, erkek sivrisinek bitkilerin ve meyvelerin suları ile beslenir. Dişi sivrisineğin üreyebilmesi için kan emmeye ihtiyacı vardır. Sivrisinek yumurtalarını, çamurlu yağmur suyu, bataklık, çeltik, havuz suyu veya teneke kapta birikmiş bir suya bırakır. Çünkü bu sular, içerdikleri fotosentez yapabilen bitki öbekleri sayesinde, oksijen bakımından çok zengindir ve yumurtadan çıkan yavruların hızlı gelişimini sağlar. Sivrisinek genellikle gün batımından sonra kan emmeye çıkar. Ağzındaki delici hortum ile deriye girip sıvı salgılar, kanın pıhtılaşmasını engeller ve böylece kan emer. Sivrisinek ısırmasından sonra deride şiddetli kaşıntı, kabarma ve deride tahrişe sebep olur.

KARASİNEK;

KarasinekUzunluğu 5-8 mm arasında, rengi genellikle koyu gri-siyah, dünyanın her yerinde en pis yerlerde yaşayan canlılardır. Karasinek, çöp gübre gibi organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurta bırakarak çok sayıda ürer. Çok hızlı gelişen karasinek yavrusu 7-8 gün içinde erginleşerek uçmaya başlar. Karasinek dolaştığı her yere, her 5 dakikada bir dışkı ve salyasını bırakarak etrafa mikrop saçıp hastalıklara neden olur.

 

TATARCIK;

TatarcıkGün boyu karanlık ve nemli yerlerde gizlenen, geceleri aktif olan tatarcık, sivrisinekten daha fazla can acıtıcı şekilde ısırarak, deride kaşıntı ile beraber şark çıbanına yol açar. Sağlık açısından en tehlikeli sinek olan tatarcık, dişisi yumurtlayabilmek için kan emer, erkekler ise bitki şekerleri ile beslenirler. Donuk sarı renkte, 1,5-3 mm boyunda olan tatarcık, doğada, hayvan barınaklarında, mağaralarda ve evlerdeki loş rutubetli yerlerde yaşar. Tatarcık çok sayıda ürer ve etrafına mikrop saçıp kan yolu ile çeşitli hastalıkları bulaştırır.

 

 

BÜVELEK;

BüvelekYaklaşık 2 cm uzunluğunda, kısa boynuzlu, tıknaz gövdeli, güçlü hortumları ile memeli hayvanların derisini delen büvelek, kan emerek beslenen bir sinek türüdür. Kan yolu ile hayvanlarda nokra denilen hastalığı bulaştırır.

 

 

Sinek çeşitleri bulaştırdıkları hastalıklar nedeni ile insanlarda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açarlar. Sinek çeşitleri ile mücadele, yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı, açık ve kapalı alanların tamamı ilaçlanmalıdır. Uzun yıllardır böcek ve haşere ilaçlaması yapan, Sağlık Bakanlığı ruhsatına sahip ilaçlama firmamızı sinek çeşitleri ilaçlamasında 7/24 hizmet vermekteyiz. İstediğiniz gün ve saatte sinek çeşitleri ilaçlama hizmetini, ekonomik ve %100 garantili kesin sonuçlarla sağlamaktayız.


Yorumlar

1.
zehra kılıç
zehra kılıç
3.06.2015 - 11:03:13
çok işime yaradı harika

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 1+1=