Yaban arısı ilaçlama

FacebookFacebook 2

Yaban arısı

Yaban arısı, ilkbahar aylarında, ağaçlı ve yeşil alanlarda aktif olmaktadırlar. Yaban arısı yaşam alanlarımıza, bahçe, duvar çatlakları, ahşap çatlakları ve çatılar aracılığı ile ulaşır. Halk arasında Eşek arış olarak ta tanımlanan Yaban arısı, sokumu ve sokma sonrasında insan bedeninde yarattığı şiddetli acı ve şişlik ile bilinirler. Yaban arısı, insan bedeninde özellikle soktuğu bölgelerde çeşitli cilt hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Arı türleri içinde fiziki olarak en büyük gösteren tür Yaban arısıdır. İnsanlara zar veren ve tehdit oluşturan tek arı türü de yaban arılarıdır. Yaban arılarının yaşam alanlarımızda zarar ve hastalıklara yol açmaması için acilen tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerin başında da ilaçlama yer almaktadır. Bulunduğunuz yerde yaban arılarıyla mücadele etmek için tek çare yaban arısı ilaçlama yapmaktır. Yapacağınız başka bir şey yoktur. Ancak bunu yaparken de kesinlikle bireysel mücadeleye kalkışmamalısınız. Yaban arıları son derece tehlikeli canlılardır. Ufacık bir hatanızda sokulabilirsiniz. Ve bu sokulmanın da son derece ciddi sonuçları olabilir.

Yaban Arısı İle Mücadele

Yaban arısı ile Mücadele yolları arıyorsanız, öncelikle yaşam alanlarınızda fiziki olarak çeşitli reformlara yönelmeniz gerekmektir. Yaban arısı ile mücadele uygulamalarına öncelikle bahçe ve ağaçlık alanlarınızın uygun olan sıvı ilaçlarla ilaçlanması gerekmektedir. Çatı, duvar çatlakları ve ahşap yarıklarının, çeşitli silikon, ders dolgu ve çimentolarla, yalıtımlarla kapatılması gerekmektedir. Eğer bahçe ve çatı alanlarınızda Yaban arısı ile karşı karşıyaysanız, hemen bu konuda Güneş ilaçlama şirketimizi arayarak yaban arısı ilaçlama konusunda destek alabilirsiniz.
 • Yaban arısı ilaçlama Sıvı ilaçlama ile yapılır.
 • Yaban arısı vücutta çok ciddi enfeksiyonlara neden olur.
 • Cilt hastalıkları ve kalıcı hasarlara neden olunabilir.
 • Yaban arısı ile mücadele etmenin en garantili ve en kalıcı yolu yaban arısı ilaçlama yaptırmaktır.

Yaban Arısı Sokması

Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanın başına gelebilecek tatsız sürprizlerden biri de arı sokmalarıdır. Arı sokmasının verdiği rahatsızlık kişiden kişiye değiştiği gibi arının cinsine göre de değişmektedir. Hayati tehlike oluşturabilen ciddi reaksiyonlar nadiren görülür. Ancak arı sokmaları çoğu zaman tedavi edilene kadar son derece sancılı geçer. Arılar, kuyruk uçlarındaki iğneleri ile sokarlar. Bazı arıların iğneleri soktukları yerde kalır. Bu iğneler eğik olduklarından dolayı ne yazık ki deriden çıkmazlar. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sokan arı kesinlikle ölür. İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri de vardır. Bunlar defalarca iğnelerini kullanırlar. Özellikle yaban arıları böyle bir özelliğe sahiptirler. Kurbanını soktukları zaman acılar içinde bırakırlar ve defalarca kez sokabilirler.

Yaban Arısı Sokması Sonrası Belirtiler

Arının soktuğu yerde gül biter desek de inanmayın sadece yumuşatma amaçlı böyle bir espri yaptık. Yaban arısı tarafından sokulan herkes önce sokulma yerinde ani ve keskin bir ağrı duymaktadır. Bu ağrı sonrası kısa sürede oluşan belirtiler ise şöyledir:
 • Yaban arısının soktuğu yer kızarır ve şişer, üç gün süren kaşınma olur.
 • Şişlik genellikle her hangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın bir gün içinde kendiliğinden iyileşir.
 • Daha ender olarak sokulan bölgede oluşan şişlik ve ağrı bir haftaya kadar devam edebilir ve tedavi gerektirir.
Bu kadarla kurtulanlar iyi ancak daha ciddi vakalarda yaşanmaktadır:
 • Alerjisi olmayan kişiler aynı anda birçok arı tarafından sokulursa ortaya toksik bir tablo da çıkabilir.
 • Buna göre baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, ateş ve havale geçirmekten ölüme kadar gidebilir.
 • Kişinin arı sokmasından ölmesi için ya bir alerjik reaksiyon ya da anafilaksi gelişmesi ya da çok sayıda arı tarafından sokulması gereklidir.
Alerjisi olmayan normal bir kişiyi aynı anda ortalama 500 arının sokması, kişinin toksik bir tablodan ölmesi için yeterlidir. Kalp ve böbrek hastalıklarında ise daha az sayıda arı öldürücü olabilir. Buna göre bazen;
 • Uyuşma, bulantı, baş dönmesi, çarpıntı hafif dispne ve ateş de olabilir.
 • Yaygın kaşınmalar, cilt döküntüleri, ateş, yaygın ödem, bulantı, karın kaslarında kramp, lariks ödemi, akciğer ödemi, şiddetli terleme, hipotansiyon, koma ile karakterize anaflaksi ve sonunda ölüm gelişebilir.

Yaban Arısı Sokma Tedavisi

Yaban arsı sokma tedavisi için atılması gereken ilk adım elbette en yakın sağlık kuruluşuna giderek şişlik ve çeşitli alerjik reaksiyonlara karşı önlem almaktır. Zehirli ve zararlı canlı türleri içinde arı sokması vakalarında hastaneye gidilene kadar, çamur ve buz terapisi uygulanabilir. Yaban arısı sokma tedavisi bu yollar dışında başka her hangi bir ilkel ve amatör yöntemlerle tedavi edilemez. Yaban arıları için ilginç türleri bulunduğu ve bu türlerin hem etçil ve de otçul olduğu saptanmıştır. Yaban arısı sokması durumunda, bölgede kızarıklık, çok şiddetli ağrı, kabarma ve yanma meydana gelmektedir. Yaban arısı ilaçlama hizmeti almak sizi tüm bu dertlerden kurtaracaktır. Güneş böcek ilaçlama firmamız 7/24 hizmet veren çağrı merkeziyle daima yanınızdadır.


Arı Resimleri

ArıArı 2Arı 3Arı 4Arı 5Arı 6Arı 7Arı 8Arı 9Arı 10

Yorumlar

1.
katara
katara
13.02.2012 - 04:46:12
ay ben bunlardan çok korkuyorum:S

2.
hakan murat
hakan murat
29.10.2012 - 09:51:43
yaban arısı olduğunu bilmiyordum

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 9+4=

Yukarı