Yılanların Özellikleri ilaçlama

FacebookFacebook 10

YılanYılanlar yerde sürünerek hareket eden,ince uzun gövdeli sürüngenlerdir.Bacakları ve göz kapakları yoktur,gözlerini örten tamamen saydam bir tabaka vardır.Bundan dolayı gözleri hep açık görülür. Bu yapı, yılanların özellikleri arasında en dikkat çekici olandır. Çok sayıda türe sahip olan bu canlı kutuplar dışında yeryüzünün hemen her yerinde yaşayabilir.Fakat büyük bölümü tropik bölgelerde yaşar.Yılanın uzun ve dar gövdesi pullu bir deriyle kaplıdır.Alt bölümdeki pullar yerde kıvrılarak gitmesine yardımcı olur.Sağlıklı bir yılan yılda 2 defa deri değiştirir.

Değişim zamanı geldiğinde gözündeki zara kadar rengi matlaşır.İki hafta süren bu işlem esnasında yılan gizlenir.Deri değişiminden sonra tekrar parlak rengine kavuşur.Yılanların boyu 10 santimetre ile 10 metre arasında değişir.

Türkiye’deki yılanların boyu en fazla 2m. 2.3 metredir.Hayvanat bahçelerinde 20-30 yıl yaşayabilirler fakat doğal ortamlarda bu kadar uzun yaşayamazlar çünkü avlanırlar veya öldürülürler.Yılanların diğer bir özelliği ise dilinin uzun yapılı ve ucunun çatallı olmasıdır.Ağzı kapalıyken bile dilini dışarı çıkartabilir.Sadece iç kulağa sahip olan yılan duymaz sadece yerdeki titreşimleri hissedebilir.Yılanların birçoğunda sol akciğer yoktur.Sağ akciğer kuyruğa ulaşacak kadar uzundur ve son kısmı hava kesesi şeklindedir.Bu sayede avını yutarken havasız kalmamak için bu kese gereklidir.Yılanların görme duyuları çok güçlü olmasına rağmen yakını daha iyi görürler.Koku alma duyuları çok gelişmiştir.Burun boşluğundaki koku epiteli’nden başka ağız tavanında bulunan iki delikli iki organa daha sahiptir.

Dili ile topladığı koku moleküllerini ağzının içinde bu organa değdirir ve kokuyu algılar.Yılanlar etobur hayvanlardır.Genellikle kemirgen,kurbağa,balık,küçük kuşlar,böcek,yumurtanın dışında diğer yılanları da yiyerek beslenirler.Yılanlar yumurtlayarak ürerler.Yılanlarda gebelik süresi iki aydır.Yılanların en büyük özelliği arasında sayılabilecek yapısu zehiridir. Zehiri, av etini eritmeye yarayan kuvvetli bir sindirim sıvısıdır.Yılan zehrini öncelikle savunma amacından çok avı kontrol altına almak ve öldürmek için kullanırlar.Bazı türleri insanlarda acılı yaralanmalara ve ölüme neden olabilecek güçlü zehre sahiptir.Zehirsiz yılanlarda avlarını ya sıkarak ya da canlı yutarak öldürürler.


Yorumlar

1.
elifsudetunca
elifsudetunca
28.02.2015 - 01:17:50
kısa olsa daha iyi olurdu

2.
bejan kurt
bejan kurt
12.05.2015 - 10:26:49
dünyada en çok korktuğum hayvan yılandır. Acaba bu korkumu nasıl yenebilirim fotoğraflara bakarak mı

3.
bejan kurt
bejan kurt
12.05.2015 - 10:27:37
dünyada en çok korktuğum hayvan yılandır. Acaba bu korkumu nasıl yenebilirim fotoğraflara bakarak mı

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Telefon
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 6+7=