Akrep ilaçlama

Akrep

FacebookFacebook 0

Akrep ilaçlama

Bünyesindeki güçlü zehri sayesinde insanları öldürebilecek güçte, zehirli haşerelerden biri olan akreplerden kurtulmanın en etkili yöntemi akrep ilaçlama yöntemidir. Akrepler daha çok açık alanlarda yaşarlar. Çok iyi gizlenebilirler. Yuva yaptıkları alanlar ise daha çok taş altları, ağaç kenarları ve duvar aralıklarıdır. Akrepler aile halinde yaşayan canlılar türündendir. Her ne kadar ağır hareket etseler de iyi gizlenebildiklerinden dolayı, çok geç fark edilirler. Akreplerin görüldüğü alanların ilaçlanması, alanda bulunan tüm akreplerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. İlaçlanmayan alanlarda öldürülen tek bir akrep o alanın akreplerden temizlendiğini göstermez.

 

 

İlaçlama Nasıl Yapılmaktadır?

Akreplerin bulunduğu her türlü iç ve dış mekânda uygulama yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak akrepleri etkisiz hale getirmek için sıvı haşere ilaçları kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ise toz böcek ilaçları da kullanılmaktadır. Deniz kıyılarına yakın mekânlar başta olmak üzere, ağaçlık, yazlık ve bahçeli evlerde daha fazla akrep bulunma riski mevcuttur. Bu nedenle bu tür mekânlarda rastlanan akreplerden tamamen kurtulmak için profesyonel şirketlere başvurulması gerekir. Deneyimsiz ellerce yapılan akrep ile mücadele size bir sonuç veremeyecektir. Bu nedenle de firmamızın uzun yılları aşkın haşere ve böceklere karşı sürdürülen mücadelede elde ettiği bilgi ve tecrübeden yararlanabilirsiniz. Firmamız akrep ilaçlaması şu şekilde yapılmaktadır; kokulu, kokusuz, sıvı, jel yöntemleri ve fare istasyonları. Ekonomik fiyatlarla sağlanan bu teknikler aracılığı ile akrep tehlikesinden siz de kurtulabilirsiniz.

Akrep Zehri

Akrep zehri çok kuvvetlidir ve asitlidir. Akrebin iğnesine maruz kalan canlı parçalara ayrılır. Akrep de ayrılan bu parçaları emerek beslenmesini gerçekleştirir. Akrepler çok uzun süre açlığa dayanabilen canlılardır ve radyasyona da direnç gösterebilmektedirler. Öyle büyük bir direnç kabiliyetleri vardır ki, bir akrep biz buz kalıbında 3 hafta dondurulduktan sonra bile buz eritildiğinde yaşamına devam edebilmektedir.

 

Akrep Sokması

Yapılan araştırmalar, dünyada 600’e yakın akrep türünün olduğunu gözler önüne sermiştir. Akrebin zehrinin türü ve etkisi de akrep türlerine göre farklılık göstermektedir. Bir akrebin yaşadığı alan ne kadar sıcak ise zehrinin etkisi de o denli güçlü olmaktadır. Bu nedenle çöl akrepleri, zehirleri en güçlü olan akreplerin başında gelmektedir. Çok zehirli olanları insanları birkaç saat içerinde öldürebilir. Akrep sokması sonrasında insanlarda ortaya çıkan belirtiler, ateş, baş dönmesi, kusma, titreme ve üşümedir. Eğer bir kişi akrep sokmasına maruz kalmışsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Akreplerin tespit edildiği alanlar, ölümcül bir durumla karşılaşılmaması nedeniyle hemen ilaçlatılmalıdır.

 

Bireysel Mücadelenin Zararları

Akreplerle bireysel yoldan mücadele etmek sağlıklı bir sonuç vermemektedir. Hatta mümkün bile değildir. Bu en başta bu mücadeleyi sergileyen kişiyi büyük bir risk altında bırakır. Akrepler çok dayanıklı ve dirençli oldukları için kişisel mücadele başarı sağlamaz. Akreplerden kurtulmanın en etkili yolu profesyonel ilaçlama şirketleridir. Şirketimiz, uzman ve deneyimli personellerimizin kullandığı Sağlık Bakanlığı onaylı mücadele yöntemleri ile sizleri akreplerden kurtaracaktır.

İstanbul, İzmir, Kocaeli şubeleri ile günün her saati hizmet veren bocekilaclaması.gen.tr şirketimizi arayabilirsiniz.

 

Akrep Nasıl Çoğalır?

Doğuran Akrep

Akrepler doğaları itibari ile yalnız yaşayan ve yalnız avlanan canlılardır. Birçok zehirli akrep türü olan akrebin çiftleşme zamanı geldiğinde dişi akrep ve erkek akrep birbirini bulur.

Akrep nasıl çoğalır sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz; Akrepler kuyrukları ile ilişkiye girerler. Uzun süre kuyruklarını birbirine dolayarak flört eder ve olay erkek akrebin dişiyi o şekilde döllemesi ile son bulur.

Akrep dünyası ile ilgili dikkat çekici bir olay da çiftleşmeden hemen sonra dişi akrebin erkek akrebi avladığıdır. Yani çiftleşmeden sonra erkek akrep eğer acele edip kaçmaz ise dişinin yemi olmaktan kurtulamıyor.

Döllenme olayından sonra akrep yumurtaları dişi akrebin sırtında gelişir. Sırt kapakçığı açıldığında akrepler büyüme sürecine girer ve birer yetişkin olana kadar anne akrebin gözetiminde yaşarlar. Daha Sonrasında ise her akrep kendini dünyasını kurar.

Akrebin yok etmek için kullanılan yöntemlerde akreplerin çoğalması çok önemlidir. Çünkü görünün akrepler ilaçlanır ancak yumurtadaki veya yumurtadan yeni çıkan akrepler ilaçlanmaz ise akrepten kurtulmak mümkün olmaz. Minik akrepler tekrar büyür ve ortamda sorun devam eder. Bunun önlenmesi için kullanılan akrep ilacı ve işlemi yapan şirketin yeterli donanıma sahip olması gerekir. İlaçlama şirketi seçilirken bu tür etmenlerin göz önüne alınması gerekir.

Güneş ilaçlama olarak akrepler ile mücadelede kesin sonuç elde etmek ve ortamlarda akrep sonuna köklü çözüm getirmek adına yaptığımız akrep ile mücadele uygulamaları en son teknoloji ve donanıma sahip uygulamalardır.

 

Akrep Nasıl Öldürülür?

Zehirli Akrep

Akrepleri kişisel olarak ilkel yollarla öldürmek çok tehlikelidir çünkü akrep türleri zehirlidir. Bu tür mücadelelerde zehirlenme olaylarına çok rastlanmaktadır. Ayrıca bu tür müdahaleler akrep sorununu çözmeyeceği için  faydasızdır.

Bu nedenle akreplerin öldürülmesi ve ortamlardan tamamen temizlenmesi için profesyonel bir şirketinden yardım almak gerekir.

İlaçlama firmamız akrepler üzerinde kesin etkinliği kanıtlanmış ilaçlar ile %100 garantili mücadele  hizmeti vermektedir.

 

Akrep Sokması ve Tedavisi

Siyah Akrep

Akrep Zehiri, kuyruğunun ucun­da bulunur. Kuyruğun uzantısı olan iğneyle, sokar ve vücuda akıtır. Ağrısı büyüktür ve be­raberinde bazı araz da görülebilir (ürperme, ateş yükselmesi, şok hali, kas kasılması, hat­ta boğulma).
Akdeniz akrepleri yine de en tehlikelileri sayılmaz: Afrika'da insanın ölümüne dahi se­bep olan türler çoktur. 

 

Tedavi ve Yapılması Gerekenler

Önemli olan önce acısını geçirmek ve ya­rayı dezenfekte etmektir. Komplikasyon durumları, özellikle de şok hâli ortaya çıkarsa, doktora haber verin. Tehlikeli türlerinin sokmalarında kazaze­deye akrep serumu en kısa zamanda ya­pılmalıdır. Fakat yılan serumunda oldu­ğu gibi, bunda da iğnenin bir doktor ta­rafından yapılmasında yarar vardır.Akrep Sokması Belirtileri ve Buluntular


Sokma yerinde lokal olarak şişme, şiddetli ağrı, göz yaşarması, aksırık tükürük salgısının artması ve diyare bulunur. Nörotoksik belirtilerden hipertansiyon, solunum yetmezliği, konvülsiyon gibi bulgular da gelişir.

Akrep Sokması Bakımı


Isırılan yerin üzerine turnike uygulanır, insiıyon yapılarak zehir emilir. Lokal olarak permanganat veya amonyak sürülür. Akrep serumu (serum antiscorpionique) lokal olarak kas içine yapılır. Hidrokortizon hemisüksinat 250 mg veya madili IV verilir. Bulantılara karşı atropin 1 mg SC yapılır.

 

Akrep Türleri

Akrep

Yeryüzünde yüzlerce akrep türü bulunmaktadır. Bu türlerden hepsi zehirlidir. Ancak zehir şiddetleri farklılık gösterebilmektedir. Akreplerin dünya üzerindeki bütün türlerini tespit etmek imkânsız. Ancak bu türler arasında bilim adamlarının incelediği ve halk arasında daha çok rastlanan türleri aşağıda listelenmiştir.

Androctonus australis (Buthidae)

Yaygın isimler:
Bu akrep güçlü kauda nedeniyle, Şişman Kuyruklu Akrep olarak bilinir.

Dağılımı:
Afrika (Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Moritanya, Somali, Sudan, Tunus) ve Asya (Hindistan, İsrail, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen).

Yaşam Alanları:
Bu akrep türü çöl alanlarında yaşamaktadır.. O taşlı toprak, catus çitleri, kurak dağlık bölgelerde ve yüksek yaylaları bulunmaktadır. O da kumullar sürüklenen dik yamaçlarında bulunabilir. Nemli kostal alanlardan kaçınmaktadırlar. Akrep, büyük yuvalarını kazarak oluşturur ama taşların altında ve doğal yarıklarda gizlenirler.

Zehir:
Bu tür akrepler öldürücü özelliklerde olan worldst zehirine sahiptir.. Bu tür akrepler her yıl birçok insanın ölümüne sebep olur.

Genel:
Bu akrepler 10 cm kadar orta büyüklüktedirler. Genel olarak sarı renkte olurlar.

Bilinen Diğer Akrep Türleri

Androctonus australis (Buthidae)
Babycurus gigas (Buthidae)
Babycurus jacksoni (Buthidae)
Belisarius xambeui (Troglotaoysicidae)
Bothriurus olaen (Bothriuridae)
Centruriodes anchorellus (Buthidae)
Centruriodes arctimanus (Buthidae)
Centruriodes bicolor (Buthidae)
Centruriodes excilicauda (Buthidae)
Centruriodes gracilis (Buthidae)
Centruriodes guanensis (Buthidae)
Centruriodes limbatus (Buthidae)
Centruriodes robertoi (Buthidae)
Centruriodes vittatus (Buthidae)
Didymocentrus krausi (Diplocentridae)
Euscorpius alfa (Euscorpiidae)
Euscorpius balearicuss (Euscorpiidae)
Euscorpius beroni (Euscorpiidae)
Euscorpius carpathicus (Euscorpiidae)
Euscorpius flavicaudis (Euscorpiidae)
Euscorpius gamma (Euscorpiidae)
Euscorpius Germanus (Euscorpiidae)
Euscorpius italicus (Euscorpiidae)
Euscorpius mingrelicus (Euscorpiidae)
Euscorpius tergestinus (Euscorpiidae)
Grosphus grandidieri (Buthidae)
Grosphus madagascariensis (Buthidae)
Hadogenes troglodytes (Ischnuridae)
Hadrurus arizonensis (Iuridae)
Hemiscorpius lepturus (Hemiscorpiidae)
Hoffmannius coahuilae (Vaejovidae)
Hoffmannius spinigerus (Vaejovidae)
Iomachus politus (Ischnuridae)
Iurus dufoureius (Iuridae)
Leiurus quinquestriatus (Buthidae)
Liocheles waigiensis (Ischnuridae)
Lychas marmoreus (Buthidae)
Mesobuthus cyprius (Buthidae)
Microtityus jaumei (Buthidae)
Odonturus dentatus (Buthidae)
Opistophthalmus glabrifrons (Scorpionidae)
Pandinus imperator (Scorpionidae)
Parabuthus formları (Buthidae)
Parabuthus leiosoma (Buthidae)
Parabuthus pallidus (Buthidae)
Parabuthus transvaalicus (Buthidae)
Rhopalurus garridoi (Buthidae)
Rhopalurus junceus (Buthidae)
Rhopalurus Laticauda (Buthidae)
Rhopalurus princeps (Buthidae)
Scorpio maurus (Scorpionidae)
Timogenes elegans (Bothriuridae)
Tityus obscurus (Buthidae)
Vaejovis coahuilae (Vaejovidae)
Vaejovis intermedius (Vaejovidae)
Zabius fuscus (Buthidae)


 

Akrep Resimleri

akrepakrep 2akrep 3akrep 4akrep 5akrep 6akrep 7akrep 8akrep 9akrep 10

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 7+2=
İstanbul Hemen Ara
|
İzmir Hemen Ara
|
Kocaeli Hemen Ara