Çekirge ilaçlama

Çekirge

FacebookFacebook 2

Çekirge ilaçlama

Bu yöntem, çekirge türlerinin yaşam alanlarımıza zarar vermesinin önüne geçmek için yapılan bir uygulamadır. Çekirge ilaçlama açık alanlarda yapılan bir işlemdir. Tarım alanlarına ve tarla alanlarına ciddi zararlar verebilen ve büyük maddi hasarlara yol açan bu haşereleri yok etmek ve maddi hasarların önüne geçebilmek için tek çözüm, etkin bir mücadele sürdürülmesidir. Etkili ve kontrollü bir şekilde yapılması şart olan çekirge ile mücadele uygulamaları için profesyonel firmalar tarafından hizmet ve destek almak gerekmektedir. Çekirge istilası ve çekirge göçü gibi hem maddi zararlara neden olan hem de sağlık sorunlarının oluşmasına ortam hazırlayan durumların önüne geçebilmek için de ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir.

 

 

İlaçlama Nasıl Yapılır?

Çekirge ilaçlama, sıvı böcek ilaçları ile buharlama tekniği kullanılarak, açık alanlarda yapılır. Ülkemizde özellikle güney bölgelerde görülen bu haşereler ile en etkili mücadele yöntemi profesyonel şekilde yapılan böcek ilaçlamadır. Kalitesiz haşere ilaçları ya da basit yöntemler ile çekirgeleri yok etmek mümkün olmayacağı gibi, yetiştirilen ürünlere zarar gelebileceği de unutulmamalıdır.

Firmamız, bu haşere türü ve tüm haşere türleri üzerinde uyguladığı sıvı, jel ilaçlama, kokulu ve kokusuz ilaçlama yöntemleri ile %100 garanti sağlamaktadır. 

Çekirge İstilaları

Çekirge istilaları çok sık görülürler. Bu istilalar insan sağlığı açısından sorun yaratmakla birlikte insanların mallarına verilen zararlar nedeni ile ciddi maddi kayıplara da neden olmaktadır. Çekirgeler toplu biçimde göç eden canlılardır. Geçtikleri alanları tahrip etme özellikleri nedeni ile zararlıdırlar. Göç mevsimi öncesinde çoğalan çekirgeler, çoğalma sonrasında topluca ölürler. Bu durum da salgın hastalıkları meydana getirebilir. Sıklıkla göç durumu olan çekirgelerin bu tür zararlı etkilerinden kurtulmak için çekirge ilaçlaması yapılması son derece önem arz etmektedir.

 

Çekirgeler Nasıl Çoğalır?
Çekirgeler yumurtlama sistemi ile çoğalırlar ve toprak içine yumurtalarını gömerler. Çekirgeler, yumurtalarını hava sıcaklığını belli bir seviyeye ulaştırmak için açarlar ve yavrular ortaya çıkar. Çekirgeler çok hızlı biçimde üreyen canlılardır. Bu nedenle çekirge ile mücadele edilmesi, ortaya çıkacak zararın önüne geçilmesinde oldukça etkilidir. Firmamız, çekirge ile mücadele konusunda 7 gün 24 saat sizlere hizmet vermektedir.  

 

Çekirgelerin Zararları

Çekirgelerin en çok maddi zarar verdikleri alanlar ekili ürünler ve tarlalardır. Çiftçilerin bu nedenle büyük düşmanı olan çekirgeler, istila dönemleri önceleri ilaçlanırsa bu zararın önüne geçilmiş olacaktır. Çekirge sürüleri yaptıkları uzun göç yolculuklarında karşılarına çıkan ekili arazileri talan ettiklerinden, çekirge ile mücadele büyük önem taşımaktadır. Arpa, buğday ve başak gibi lifli ürünleri çok seven çekirgeler bu nedenle çiftçilerin en büyük düşmanı durumunda olduğundan, tarla gibi alanlarda çalışmalar çok sık yapılmaktadır.

 

bocekilaclamasi.gen.tr firmamız, çekirgelere karşı mücadele konusunda oldukça başarılı ve etkili bir hizmet sunmaktadır. Hizmetlerimizin hepsi kaliteli ve garantilidir. Çekirgelerden kurtulmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Çekirge ile Mücadele

Çekirge

Daha çok verdikleri maddi zararlar açısından çekirgeler ile mücadele çok önemli bir süreçtir. Toplu halde yaşadıkları ve çok hızlı üreyebildikleri için zamanında kontrol altına alınmaları gerekir. Aksi takdirde üreme dönemlerinde önüne geçilmesi zor bir hal alabilir ve çok büyük zararlar verebilirler. Öyle ki, çekirge türlerinin çokça bulunduğu bazı ülkelerde, çekirge ile mücadele için havayolu kullanılmaktadır. Uçaklar aracılığı ile çekirgelerin üzerinde çekirge ilaçları püskürtülmekte ve bu şekilde kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

Bağ, Bahçe ve diğer ekin sahibi insanların ekinlerine hasar vererek yok eden çekirgeleri kontrol altına almak veya ilaçlamak için hizmet alacağınız  firmaya dikkat ediniz. Çünkü bu uygulama uzmanlık gerektiren bir iştir ve yanlış uygulandığında olumsuz sonuçlar verebilmektedir.

Profesyonel çekirge mücadelesi için bizleri arayabilir ve size zarar veren çekirgelerden kurtulabilirsiniz. Hemen 444 88 18 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca müşteri temsilcilerimizden çekirgeler ve kontrol önlemleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çekirge Ne Yer?

Çekirge

Otçul canlılar grubundan olan çekirgeler genellikle yaprak yerler ve bu şekilde beslenen canlılardır. Hayatlarını devam ettirebilmek buldukları hemen her türlü otçul besini tüketirler. Çekirgeler, koloniler halinde yaşadıkları içinde verdikleri zararlar yüksek derecelere ulaşabilir.

Toplu halde yaşadıkları için çekirgeler ile mücadele etmek zor bir iştir. Çekirge problemini ortadan kaldırmak için yapılacak olan uygulamaların etkili olması gerekmektedir. Kullanılacak olan çekirge ilacı ve uygulamayı yapacak personelin profesyonelliği başarılı bir çekirge mücadelesinde belirleyici etmenlerdir.

Başarılı bir mücadele için alanında uzman firmalar ile çalışmanız gerekmektedir. Yasadışı olarak çalışan ilaçlama firmaları hem mevcut probleminizi çözmeyecek hem de zehirlenmelere yol açabilecek uygulamalar yapabilmektedirler.

Çekirge Türleri

Çekirge

Dünya üzerinde yaşadıkları coğrafyanın özelliğine göre binlerce çekirge türü oluşmuştur. Zaman içinde türlerine göre beslenme şekilleri ve yaşam standartlarını belirlemiş olan çekirge türleri, her yerde toplu şekilde yaşarlar.

Çekirgelerin çevreye veya doğaya verecekleri zararlarda türlerine göre değişmektedir. Besin bulabilecekleri yerleri talan eden bu canlılar besin bulamadıklarında çeşitli alternatif çözümler ararlar. Örneğin Afrika'daki çekirgelerin besin bulamadıklarında çocukları yemesi bu canlıların ne denli zararlı olduğunun göstergesidir. Ayrıca toplu olarak göç ettiklerinde önlerine çıkan ormanlara girer ve dengesini bozarlar. Özellikle ekin bölgelerinde çekirge sürüleri bulunursa çiftçiler için büyük sıkıntılar var demektir.

Dünya üzerinde bilinen çekirge türleri aşağıda; bilinen adları, bilimsel adları ve tanınması için ipuçları şeklinde kategorize edilerek sunulmuştur.

 

 

GENEL OLARAK BİLİNEN TÜRLERİ

Bilinen Adı
Bilimsel adı
Tanınması için ipuçları
Bulanık Zeytin Yeşil Çekirge Campylacantha olivacea'ya Kısa kanatlı ve kısa tüylü
Meşe Çekirgesi Dendrotettix Quercus Meşe ormanlarında bulunur, ağaç kemirir
Yeşil Çekirge Hesperotettix speciosus kısa kanatlar, kırmızı lekeler, mavimsi arka tibia
Otçul Yılan Çekirgesi Hesperotettix viridis pratensis renkli, farklı kırmızı ve beyaz lekeler; mavi tibia
Sage Çekirge Hypochlora alba Kısa ve sivri kanatlar
Çift Çizgili Çekirge Melanoplus bivittatus Gözlerin arkasında 2 çizgi,  arka femur siyah çizgili, arka tibia mavi
Mera Çekirgesi Melanoplus confusus Göz arkasında siyah şerit, arka tibia mavi
Ayırımcı Çekirge Melanoplus differentialis arka femur, w şeklinde siyah rütbe işaretli
Kırmızı Bacaklı Çekirge Melanoplus femurrubrum femurrubrum kırmızı arka tibia; arka femur koyu bantlı
Turuncu Bacaklı Çekirge Spharagemon equale arka tibia ve femur içinde turuncu
Amerikan Çekirge Schistocerca americana benekli; soluk dorsal şerit
Buruşuk Çekirge Hippiscus rugosus Bahar aylarında yetişir
Göçmen Çekirge Melanoplus sanguinipes Koyu ve kırık çizgili , kırmızı bacaklı

 

Çekirgenin Özellikleri

Çekirge istilasıBulabildikleri bütün otları, özellikle de yaprakları olan ot türlerini yiyen çekirgeler, toplu halde yaşayan ve bazı durumlarda büyük zararlar verebilen canlılardır. Öyleki bir ormanı yok edebilecek düzeyde zararlara yol açabilen çekirgeler bazı bölgelerde doğanın dengesiyle oynayabilmektedirler. Bu özellikleri ile çoğu kez milli platformlarda da tartışma konusu olmuşlardır.


Çekirge Resimleri

ÇekirgeÇekirge 2Çekirge 3Çekirge 4Çekirge 5Çekirge 6Çekirge 7Çekirge 8Çekirge 9Çekirge 10

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 7+9=
İstanbul Hemen Ara
|
İzmir Hemen Ara
|
Kocaeli Hemen Ara