İlaçlama

İlaçlama

FacebookFacebook 6

 

Güneş İlaçlamaİlaçlama halk sağlığı alanında çok önemli bir yere sahiptir. Son dönemlerde artan ve birçok hastalığın nedeni olarak belirlenen haşerelere çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Evlerde, işyerlerinde, parklarda, kişisel ofislerde, okullarda, devlet kurumlarda ve diğer bütün alanları olması muhtemel haşere türleri; bazen mekanda bulunan eşyalara zarar verir bazen de salgıladıkları mikrop veya zehir ile ortamdaki insan dahil olmak üzere diğer canlıların sağlığını bozarlar.

Veba, sıtma, grip ve KKKA gibi birçok hastalığın temel nedeni olan böcekler ile mücadele noktasında geliştirilen ilaçlama yöntemleri, böcek ilaçlama şirketleri ve firmalarının oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Böylece ilaçlama için daha çok araştırma yapılacak ve teknolojik ekipmanlar daha fazla uygulanacaktı.

Ancak ilaçlama sektörünün gelişmesi ve önem kazanması ile birlikte zararlı kuruluşlar da ortaya çıkmıştır. Bu kuruluşlar yasadışı yollarla çalışmakta ve yasadışı zararlı ilaçlar kullanmaktalar. Kullanılan ilaçlar haşere problemini çözmediği gibi başta insanlar olmak üzere ortamdaki diğer canlılarada direkt olarak zarar vermektedir. Sağlıklı ve kalıcı bir böcek ilaçlama için bu tür kişi ve kuruluşlarla çalışmamak ve farkedildiği an yetkili mercihlere haber vermek gerekmektedir.

Haşerenin ve ortamın türüne göre uygulanan bazı ilaçlama yöntemleri vardır. Bu ilaçlama yöntemleri ortamda hangi haşere türünün olduğu, ne yoğunlukta olduğu ve ortamın teknik ve sosyolojik özelliğine göre değişmektedir. Böcek ilaçlama uygulamalarında en çok kullanılan ilaç türü sıvı ilaçtır.

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

1. Kokulu Sıvı İlaçlama

İlaçlamaYoğun bileşenlerden oluşturulan kokulu ilaçlar su -  ilaç karışımı ile hazırlanmaktadır. Etki gücü diğer ilaçlardan daha fazla olduğu için genellikle haşere yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Jel ve kokusuz ilaçların etkisiz kaldığı alanlarda kokulu ilaçlama tercih edilir. Ayrıca kokulu ilaçlama yöntemi güçlü etkisi ile hemen hemen hertürlü haşere üzerinde kullanılabilir.

Kokulu ilaçlama yönteminin Kullanıldığı Bazı Haşereler ;

  • Tahta Kurusu
  • Akrep
  • Tahta Kurdu
  • Hamam Böceği
  • Pire
  • Kene

gibi daha birçok mücadelesi zor olan haşere türüne kokulu ilaç kullanılabilir.

Kokulu İlaçlama Yöntemi hakkında Daha Detaylı bilgi için >> KOKULU İLAÇLAMA

2.Kokusuz Sıvı İlaçlama

Kokusuz ilaçlar özel olarak hazırlanan bileşenlerdir. İlaçlama anında mekanın terkedilememe durumlarında kullanılır. Kokusuz ilaçlama yönteminde ilaçlanan yerin terkedilmesine gerek yoktur.İlaç sadece haşereye etki eder. Kokulu ilaçlama gibi sıvı ile ilacın karıştırılması ile hazırlanır.

Diğer bütün haşere ilaçlarında oldukları gibi kokusuz ilaçların da Sağlık Bakanlığı'ndan kesin suretle izinli olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı onaysız ilaçların kullanılması insan sağlığına çok büyük zararlar verir.Bu tür ilaçar kokusuz oldukları için yanlış bazı algılara neden olabilir. Kokusuz olduğu için insan sağlığına zararsız zannedilir ancak kokusuz ilaçlarında Kokulular gibi insanlar tarafından solunmaması ve direk vucuda alınmaması gerekir.

Kokusuz İlaçlama Yöntemi hakkında Daha Detaylı bilgi için >> KOKUSUZ İLAÇLAMA

3. JEL İlaçlama

Jel ilaçlama son dönemlerde ilaçlama sektöründe sıkça kullanılmaya başlanmış oldukça pratik bir ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlama özel olarak yapılmış macun kıvamında bir yapıya sahiptir. Ülkemizde 2000 yıllarından sonra kullanılmaya başlanan jel ilaç sağlık açısından diğer ilaçlama yöntemlerinden farklı olarak zararlıdır.

Jel ilaçlama genellikle evler için kullanılmaktadır. Evin belirli kısımlarına uygulanmaktadır.

Jel İlaçlamanın Kullanıldığı Haşereler;

Jel ilaçlar belirli bir haşere kesimi için üretilmiş ilaçlardır ve sadece belirli haşereler üzerinde etkilidir. Jel ilaçlama yönteminn kullanıldığı belli başlı böcek türleri şunlardır;

  • Hamam Böceği
  • Kalorifer Böceği
  • Karınca
  • Tesbih Böceği

Gibi börtü böcek türleri üzerinde etkilidir. Jel ilaçlama diğer ilaçlama yöntemlerinden farklı olarak buharlama yöntemi ile değil ortamlarda haşerelerin geçebileceği alanlara minik noktacıklar sıkmak sureti ile uygulanmaktadır. Jel ilaçlama doğru uygulandığından kalıcılı daha çok olan bir ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlama uygulanan mekana, kalıcılık açısından ıslak temizlik yapılmamalıdır.

Jel İlaçlama Yöntemi hakkında Daha Detaylı bilgi için >> JEL İLAÇLAMA

Belirtilen ilaçlama yöntemlerinin uygulanması uzmanlar ve müşterilerin istekleri doğrultusunda belirlenmektedir. Böcek ilaçlama fiyatları hakkında bilgi almak için lütfen böcek ilaçlama fiyatları sayfamızı okuyunuz.

 


Yorumlar

1.
Gözde
Gözde
8.08.2011 - 08:44:57
Servislerinizi beğendim, özellikle kokulu ilaçlama uygulamalarınız ilgimi çekti.

2.
İst
İst
12.08.2011 - 10:18:39
Yazı detaylı ve açıklayıcı olmuş bilgilendirme için teşekkürler. ilaçlama yaptırırken iki kez düşünmek gerekiyor.

3.
Muratti
Muratti
21.09.2011 - 09:28:08
Bizde evimizde detaylı dezenfektasyon istiyoruz. Fiyat alabilirmiyiz ? Tel : 0555 *** ** ** Adres: Ümraniye / İstanbul

4.
Yonetici
Yonetici
21.09.2011 - 09:31:16
Merhaba Muratti, İletişim bilgileriniz müşteri temsilcilerimize iletilmiştir. 2 dkk içinde geri dönüş sağlanacaktır. İyi Günler Dileriz.

5.
volkan
volkan
12.11.2012 - 12:09:48
Ev ilaclamanin evde ikamet eden insanlara en ufak bir zararli etkisi veya yan etkisi varmdir? Bende evimi hasarelerden dolayi ilaclatmayi dusunuyorum. Eger herhangi bir zarari yok ise bunun garantisini nasil verirsiniz? Cunku evimde astim hastasi ve kanser tedavisi gormus aile ferdi bulunmaktadir. Acil cavaplarinizi bekliyorum.

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 8+4=
İstanbul Hemen Ara
|
İzmir Hemen Ara
|
Kocaeli Hemen Ara