Akrep Nerede Yaşar?

akrep-nerede-yasarAkrep, vücudu sert kitin tabaka ile örtülü, dört çift bacağa sahip, ön tarafından bir çift kıskacı, arka tarafında kıvrık ve kalkık zehir iğneli kuyruğu olan eklembacaklılardır. Uzunlukları 13-220 mm arasında değişen akrepler, yaşadıkları ortama göre saman renginden sarıya, açık kahverenginden siyah tonlara kadar değişen farklı renklerde olabilir. Vücutları karın ve sırttan basık olan akrepler karın ve başlı göğüs olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yumurtlama yöntemi ile üreyen akrep nerede yaşar? Bütün türleri zehirli olan akrep genellikle sıcak ve nemli iklimlerde yaşar.

  • Karlı bölgeler hariç dünyanın her yerinde yaşayabilen akrep genellikle tropikal ve tropik altı iklim kuşaklarında yaygın olarak görülür.
  • Geceleri aktif olan akrep kaygan yüzeylere tırmanamaz.
  • Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı oldukları için her zaman ıslak ve ılık olan bölgelerde yaşamayı tercih eder.
  • Akrepler ormanlık bölgelerde, taşlık, kayalık ve çöllerde yaşar.
  • Gündüzleri, kurumuş ağaç kabukları altında, duvar yarıklarında, taş altında ya da kazdıkları toprak altında gizlenir.
  • Toprak üstünde ki akrep nerede yaşar? Toprak üstünde bulunan akrep türlerinden ağaç akrepleri; ağaç yarıkları ve ağaç kabukları arasında bulunur ve kozalıklı ağaç türünün 40 metre üstünde yaşarlar. Taş altı akrepleri ise taş altlarında ve kaya yarıklarında yaşarlar.
  • Toprak altında ki akrepler nerede yaşar? Toprak altında bulanan kumcul akrepler, çöl gibi yumuşak kumlu ortamlarda yaşarlar. Kazıcı akrepler ise kısa sert ve kuvvetli bacaklara sahip olup toprak altına kazdıkları dehlizlerde yaşarlar.

İnsanları sokup zehirleyerek zarar veren akreplerden kurtulmak için ilaçlama şirketimizden akrep ilaçlama hizmetini istediğini gün ve saatte garantili ve güvenli şekilde alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir