Akrep Sokarsa Ne Olur?

akrep-sokmasiAkrep, gündüzleri taş altı, ağaç kovukları, yaprak altı, molozların arası, bodrum, depo, tavan arası gibi yerlerde saklanan, geceleri aktif olan canlılardır. Kıskaçları, kuyruğu ve kuyruk uçunda zehir iğnesi bulunan akrep, kızdırıldığında veya yanlışlıkla üstüne basıldığında zehirli iğnesini batırarak insanları sokar. Genellikle sıcak ve nemli yerlerde yaşayan akrep sokarsa ne olur? Akrep soktuğu anda insanın canını çok acıtır, ağrısı büyüktür, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ülkemizin her bölgesinde görülen akrep sokması, akrebin türüne, akrebin büyüklüğüne ve yaşadığı yere göre zehir oranı farklılık göstermektedir. Akrep sokmasındaki semptomlar ise sokulan kişinin yaşına, alerji hassasiyetine, sokulan bölgenin organlara olan yakınlığına göre farklılık gösterir.

Akrep sokarsa;

 • Sokulan bölgede şiddetli ağrı, şişlik, yara izi ve bazı durumlarda kanama görülür.
 • Bu ağrı ve şişlik git-gide artarsa, göz yaşarması, diyare, tükürük salgısının artması, uyuşukluk, çarpıntı, nefes almada güçlük, hipertansiyon gibi zehirlenme belirtileri görülür.
 • Alerjik bünyeli kişilerde akrep sokması halinde 1-2 saat içinde ölüm riski vardır.
 • Akrep sokarsa, sokulan bölgeye buz ile soğuk kompres yapılmalı, kalp ile sokulan bölge arası bağlanıp kan akışı yavaşlatılarak, kişi fazla hareket ettirmeden, sağlık kuruluşuna gidip doktor kontrolünde tedavi olunmalıdır.
 • Akreplerin zehirleri içinde toksalbürmin ve düşük oranda bazı enzimler bulunur. Bu maddeler aşırı duyarlı kişilerde şok durumu ortaya çıktığında, kişiye doktor tarafından akrep serumu uygulanır.

Akrep ile mücadele: Herhangi bir ortamda akrep gördüğünüzde asla elle temas etmeyiniz. İnsanlar için son derece tehlikeli olan akrep ile mücadele de ilaçlama şirketlerinden yardım isteyiniz. İlaçlama şirketimizde 7/24 istediğiniz zaman %100 garantili ve güvenli akrep ilaçlama hizmeti verilmektedir.

Akrep Sokarsa Ne Olur?” için 4 yorum

 • 15 Temmuz 2015 tarihinde, saat 22:30
  Permalink

  ya benim kuzenimin dudağı çok kötü şişti doktor akrep sokabileceğini ve akrep ten şüphelendiğini
  söylemiş eğer ki akrepse ne gibi zararlar oluşmuşur vudutta 🙁 :'(

  Yanıtla
  • 30 Temmuz 2015 tarihinde, saat 07:10
   Permalink

   Hemen doktora gitmekle en doğru işi yapmışsınız. Tehlikeli bir durum olsaydı doktor gereken müdahaleyi yapardı. Endişelenmenize gerek yok.
   Akrep olan bölgeyi bize bildirirseniz akrep ilaçlama yapabiliriz.

   Yanıtla
 • 15 Nisan 2018 tarihinde, saat 08:35
  Permalink

  benim ayağımı akrep soktu akşam 8.30 da ilaç verildi. doktor bahasa baktı tamam birşey yok dedi 1 saat geçtikten sonra. sonra ağrısı ne zaman gecer dedim 7_8 saat sürer dedi lakin ertesi gün öğle 12 oldu ağrı devam ediyor iğne batması yanma gıdıklanma karıncalanma gibi çok şiddetli olmasada hala var ne zaman gecer acil bir cevap verir misiniz acaba.

  Yanıtla
  • 18 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:42
   Permalink

   Yusuf Bey, ortalama süre 48 saattir. Her şeye rağmen doktorunuzun söylediklerinin dışına çıkmamanızı tavsiye ederiz. Teşekkürler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir