Akrep Sokarsa Ne Olur?

akrep-sokmasiAkrep, gündüzleri taş altı, ağaç kovukları, yaprak altı, molozların arası, bodrum, depo, tavan arası gibi yerlerde saklanan, geceleri aktif olan canlılardır. Kıskaçları, kuyruğu ve kuyruk uçunda zehir iğnesi bulunan akrep, kızdırıldığında veya yanlışlıkla üstüne basıldığında zehirli iğnesini batırarak insanları sokar. Genellikle sıcak ve nemli yerlerde yaşayan akrep sokarsa ne olur? Akrep soktuğu anda insanın canını çok acıtır, ağrısı büyüktür, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ülkemizin her bölgesinde görülen akrep sokması, akrebin türüne, akrebin büyüklüğüne ve yaşadığı yere göre zehir oranı farklılık göstermektedir. Akrep sokmasındaki semptomlar ise sokulan kişinin yaşına, alerji hassasiyetine, sokulan bölgenin organlara olan yakınlığına göre farklılık gösterir.

Akrep sokarsa;

  • Sokulan bölgede şiddetli ağrı, şişlik, yara izi ve bazı durumlarda kanama görülür.
  • Bu ağrı ve şişlik git-gide artarsa, göz yaşarması, diyare, tükürük salgısının artması, uyuşukluk, çarpıntı, nefes almada güçlük, hipertansiyon gibi zehirlenme belirtileri görülür.
  • Alerjik bünyeli kişilerde akrep sokması halinde 1-2 saat içinde ölüm riski vardır.
  • Akrep sokarsa, sokulan bölgeye buz ile soğuk kompres yapılmalı, kalp ile sokulan bölge arası bağlanıp kan akışı yavaşlatılarak, kişi fazla hareket ettirmeden, sağlık kuruluşuna gidip doktor kontrolünde tedavi olunmalıdır.
  • Akreplerin zehirleri içinde toksalbürmin ve düşük oranda bazı enzimler bulunur. Bu maddeler aşırı duyarlı kişilerde şok durumu ortaya çıktığında, kişiye doktor tarafından akrep serumu uygulanır.

Akrep ile mücadele: Herhangi bir ortamda akrep gördüğünüzde asla elle temas etmeyiniz. İnsanlar için son derece tehlikeli olan akrep ile mücadele de ilaçlama şirketlerinden yardım isteyiniz. İlaçlama şirketimizde 7/24 istediğiniz zaman %100 garantili ve güvenli akrep ilaçlama hizmeti verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir