Arı iğnesi

Arılar kendilerinin korumak amacı için insanları sokabilirler. Özellikle yaban arıları insanlar için çok tehlikelidir. Arı sokmasına karşı vücudu duyarlı olan kişilerde, arı sokması tehlikeli sonuçlar oluşturabilir. Arı sokma işlemini karınında bulunan iğnesi ile gerçekleştirir.

Arı iğnesi, içi boştur ve arı zehri buradan dışarıya pompalanır. Arı iğnesini kendi kovanını korumak içinde kullanabilir. Eğer bir arı kovanına yabancı bir arı gelirse, o kovanın savaşçı arıları yabancı arıyı sokarak öldürürler. Arı sokması sonucu arının ölmesi doğrudur.

Bal arısının iğnesi tırtıklıdır ve soktuğunda iğnesini bu nedenle geriye çekemez. Arı iğnesi insan derisi içinde kalır ve arının vücudunu yırtarak kopar ve arı hemen ölür. Sadece yaban arısı ( eşek arısı) iğnesi düzdür ve aynı iğne ile birkaç kez sokabilir. Arı iğnesi deriden bir uzman desteği ile çaıkarılmalıdır.

Ayrıca arı sokması sonucunda bir hekim desteğ alınması gereklidir. Arı sokmasına karşı duyarlı olan kişilerde arı sokması ölümcül tehlikelere neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir