Böceklere karşı biyolojik kontrol

İnsanlar böcekler ile mücadele için genellikle çeşitli böcek ilaçlarını ve zehirleri kullanırlar. Fakat zararlı böcekleri öldürmek için farklı bir uygulama daha vardır. Bu uygulama böcekleri yok etmek için farklı böcekleri kullanmaktır.

Bilim adamları “biyolojik kontrol” denilen bu yöntem şeklini geliştirebilmek için yoğun çaba harcamaktadırlar. Böceklerde “biyolojik kontrol“‘ün amacı zararlı bir böceği yiyen ya da öldüren bir başka hayvan, böcek ve bitki bulmak ve biyolojik olarak yok etmektir.

Biyolojik kontrol iki yönü ile önemlidir. Birincisi, zararlı böcekleri yiyen yada öldüren böceklerin diğer canlılara bir zararının olmaması, ikincisi ise çevredeki zararlı böceklerin sayısı azaldıkça, buna paralel olarak besinleri azaldığı için bu böcekleri yiyen canlıların sayısı da azalır. Bunun tersi düşünüldüğünde ise zararlı böceklerin sayısı arttıkça, bunları yiyen veya öldüren canlılarında sayısı artacaktır.

Örnek olarak, sivrisinekler insanları ısırır ve sıtma hastalığına neden olurlar. Bazı nehirlerde yaşayan balık türleri, sivrisinek larvalarını yiyer ve bu durumda sivrisinekler daha az çoğalır. Böylece sıtma hastalığı da azalmış olur.

Turunçgillere zarar veren bir tür böcek, Avustralya’dan Kaliforniya’ ya göç eder. Bu böcek türü limon ve portakallara zarar verir. Daha sonra Avustralya’dan Kaliforniya’ya bu böcekleri yiyen farklı bir cins kırmızı kınkanatlı böcekler bu turunçgillere zarar veren böcekleri yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir