Böceklerin Anatomik ve Fizyolojik yapısı

Böceklerin vücutlarındaki kaslar genellikle enine doğru çizgilidir. Sayıları Böceklerin milyonlarca türü vardır. İskelet yapıları çok güçlü olan böceklerin iskeletleri vücutlarına yapışıktır. Birçok böcek türü kendi ağırlığının 20 katı yük kaldırabilir.

Böceklerin kasları aynı zamanda vücut halkalarının birbirine bağlanmasını sağlar. Her halkada bulunan kas o halkada bulunan kol ve bacak gibi organların hareketini sağlar.

Böceklerin sindirim sistemi ön, orta ve arka bağırsaktır. Bağırsakların boyu, böceğin beslenme şekline göre uzun ve kısa olabilir. Böceklerin sindirim sistemi, ön barsak, yutak, yemek borusu, kursak ve mideden oluşmaktadır.

Böceklerde dolaşım sistemi, böceklerin sırt tarafında bulunan damardan ibarettir. Kalp ismi verilen ve 10-12 bölmeden meydana gelen bu damardan kan içeriye girer. Arkadan gelen kan vücut boşluğuna dökülür. Vücut organları arasında dolaşan kan tekrar yarıklardan içeri girer. Böceklerin kanı genellikle sarı veya yeşilimsi olup, oksijen ve karbondioksit taşıma görevi yoktur.

Böceklerde solunum, trake sistemi ile gerçekleşir. Bu solunum sistemi vücut içine yayılmış ince borucuklardan meydana gelir. Bu borularda “stigma” adı verilen deliklerle dışarı açılır.

Böceklerde beyin üç gangliondan meydana gelmiştir. Sinir kordonu, genel olarak her vücut halkasında bir çift olmak üzere ganglionlardan oluşmuştur. Beyinden çıkan sinirler göz, anten ve üst dudağa; suboesophagol ganliondan çıkan sinirler, ağız parçalarına; göğüsten çıkan sinirler, bacak ve kanatlara; karın halkalarından çıkan sinirler ise organlara gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir