Ana Sayfa / Genel / Böcekler nasıl uçar

Böcekler nasıl uçar

Bir böcek böcek türü uçabilmektedir. Fakat böceklerin kanat yapıları böceklerin türlerine göre değişmektedir. Bazı böcek türlerinde 1, bazı böcek türlerinde ise 2 kanat bulunmaktadır.

 

Eski zamanlarda yani bundan yaklaşık 350 milyon yıl öncede böceklerin yaşadıkların bilimadamlarının araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Yine yapılan araştırmalar sonucunda uçabilen ilk böceklerin 300 milyon yıl önce yaşadıkları söylenmektedir. Fakat o dönemlerdeki böceklerin kanat yapılarının nasıl geliştiği hakkında bir bilgi yoktur.

Göğüslerinin üzerindeki küçük çıkıntıların ilk kanatlar oldukları tahmin edilmektedir. O dönemlerde yaşayan böceklerin birçoğu sıçrayarak ve yürüyerek hareket etmekte hatta birçok küçük böceğinde rüzgârla hareket ettiği düşünülmekte idi.

Zamanla böceklerin kanatları büyüdü ve bu kanatların çalışmasını sağlayan kaslarında böceklerde gelişti .Böylece böcekler rüzgarla taşınmak yerine gerçek anlamda uçabilecek duruma geldiler. Eski uçakların her iki yanında birer çift kanat vardı. Günümüzde ise uçaklarda artık birer kanat vardır. Böceklerde iki çift kanada sahiptir ve en iyi uçabilen böcekler bir çift kanatlara sahip olan böceklerdir.

Böceklerin kanatları kasları ile çalışır. Böceklerin kanat kasları göğüs bölgesinin içinde yer alır. Bu kaslar kasıldıkça kanatları yukarı doğru iter ve kaslar gevşedikçe kanatlar aşağıya düşer. Bu olay böceklerin göğüs kısmanın üstten ve alttan daha sonra da yanlardan sıkışması ile gerçekleşir.

Yazar Güneş İlaçlama

İlginizi Çekebilir

Kocaeli Böcek İlaçlama Firmaları

Kocaeli böcek ilaçlama firmaları, Kocaeli ve civarında hizmetlerini sürdürür. Kocaeli böceklerle mücadele konusunda dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir