Çekirgeler Nasıl Çoğalır?

cekirgelerde-uremeÇekirge, sıcak bölgelerde yaşayan, özellikle çayır, su kenarı ve tarlalarda bulunan canlılardır. Boyları 5-6 cm. olan çekirgelerin, arka bacakları daha ve sıçrayıcı özelliktedir. Dünya üzerinde çok sayıda çekirge türü mevcuttur. En çok bilinen çekirge türleri; tarla, değnek, yeşil, mısır, İtalyan ve Afrika göçmen çekirgesidir. Tarım alanlarına çok büyük zarar veren çekirgeler nasıl çoğalır? Çekirgeler yumurtlayarak ürer ve çoğalır.

Çekirgelere yaz aylarında ilkbahar ve sonbahar arasında rastlanır. Dişi çekirge sonbahar sonunda, arka kısmında bulunan ve uzayabilen yumurtlama borusu ile toprakta delik açıp, pirinç tanesi büyüklüğündeki 70 kadar yumurtayı bu deliklere bırakır. Yumurtalar kışı toprakta geçirerek, ilkbaharda 34 derece sıcaklıkta 11 gün içinde açılırlar. Yumurtadan çıkan çekirge yavruları 4-5 gün aralıklarla beş defa deri değiştirir. Çekirge yavruları gelişimini sürdürürken bitkiler arasına gizlenir. Genellikle bir ay içinde gelişimini tamamlayan çekirge yavrusu ergin hale gelir. Fas çekirgesi gelişimini 45 günde tamamlayarak erginleşir.

İlkbaharda çoğalan çekirgelerin ömrü dört aydır. Çekirge dört aylık ömrünün son haftasında 200 tane yumurta bırakır. Bu 200 yumurtayı üç defada yumurtlar. Toplu halde yaşayıp, toplu halde tarım alanlarına zarar veren çekirgeler, toplu halde ölürler.

Tarım alanlarına toplu halde saldırıp ekinlere zarar veren çekirge ile mücadele de ilaçlama şirketimizi arayıp, istediğiniz gün çekirge ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. İlaçlama şirketimizde çekirge ilaçlama hizmeti %100 garantilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir