Eşek Arıları Nasıl Yok Edilir?

esek-arisiEşek arısı, zar kanatlılar takımından, zehirli iğnesi olan, vücudu sarı-siyah çizgi desenli, oldukça iri yaban arısıdır. Uzunlukları, arıbeyinde 30 mm, erkek arılarda2,5 cm, işçi arılarda 23 mm olur. Ağaç kovuklarına ve çatılara yuvalanan eşek arılarının yuvaları, bitkisel maddelerin tükürükle karıştırılmasından oluşmuş, kağıda benzer peteklerle döşelidir. Yaz aylarında bal arısı sahiplerinin en büyük düşmanı olan yaban arısı(eşek( arısı), bal arılarının kovanına saldırıp yağma yaparlar. Birkaç tane eşek arısı bir kovan bastığında yüzlerce arıyı kısa sürede öldürebilir. Bal arısı yetiştiricileri yaz boyu eşek arıları nasıl yok edilir diye çözüm aramaktadır. Yaban arısı sadece bal arılarına değil insanlara da zarar verir. Tehlike anında zehirli iğnesi ile insanları sokan eşek arısı, ağrı, ödem ve ciddi alerjik reaksiyonlara yol açar. Yüz ve boyun bölgesinden yaban arısı sokması durumunda, ısırılan bölgenin zehre olan tepkimesi sonucu, nefes kanalları ve bu bölgedeki diğer damarların şişmesi durumunda ölümcül vakalar ortaya çıkmaktadır. Eşek arısı yuvalarının yakınında yüksek sesli makineler çalıştırmamaya dikkat edilmelidir. Yüksek seste çalışan makineler eşek arılarında kışkırtıcı etki yaratarak toplu halde saldırmalarına neden olur.

Eşek arıları nasıl yok edilir?

Eşek arıları ile mücadele de öncelikle binaların içine girdikleri duvar delikleri uygun malzemelerle kapatılmalıdır. Eşek arılarının yuvaları tespit edilip, yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir. İlaçlama şirketimizi eşek arısı ilaçlama da 7/24 arayabilirsiniz.

Eşek Arıları Nasıl Yok Edilir?” için bir yorum

  • 11 Şubat 2017 tarihinde, saat 11:04
    Permalink

    Merhaba ,

    Yaklaşık 5 yıldır yazlık evimizde essek arılarıyla mücadele etmeye çalışıyoruz ancak ne yazık ki bir türlü kurtulamadık. Yaz aylarında ışık açtığımız anda Balkan’da bize doğru uçup, sokmaya çalışıyorlar. Nereden yol buluyorlar tespit edemedik ancak yaz kış farketmeden evin içine girmeyi başarıyorlar.Çatının içine yuva yaptıklarını düşünüyoruz ancak yuvaları tam nerede bulamadık. Yazları saksılarımız içine dahi yumurta bırakıyorlar. Kış ayında olmamıza rağmen ölmüyorlar.Dün gece bir tanesi uyurken yüzüme kondu, son anda farkedip kurtuldum. Evin her yerinde ölü gibi duran arılar var ancak ölmemişler baygın gibiler dokununca hareket ediyorlar hatta o halde bile sokuyorlar. Yardımcı olmanızı rica ediyorum. Yaşamı çok zorlaştırıyorlar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir