Hayvan Piresinin İnsana Zararları

hayvan-piresiPire, zıplayarak hareket eden, beslenmesini canlılardan kan emerek sağlayan parazittir. İnsan piresi, kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi, fare piresi, tavuk piresi(kümes hayvanlarında bulunan pire)gibi pire çeşitleri mevcuttur. Üzerinde bulunduğu hayvandan kan emen hayvan piresinin insana zararları hastalık bulaştırmasıdır. Yumurtlayarak çok hızlı ve çok sayıda üreyen pire, kan emdiği sürece günde 16-18 yumurta bırakarak çoğalır. Pirenin yumurtası çok sert yapıdadır ve dağınık şekilde özellikle pis yerlere pire tarafından bırakılır. Pire ilaçlama da pireye etki eden ilaçlar kabuğundan dolayı pire yumurtasına etki etmez. Bu nedenle yumurtadan çıkan pireler için ayrı bir ilaç uygulaması gerekir.

Hayvan piresinin insana zararları;

  • Evcil hayvanlarda ve kümes hayvanlarında bulunan pireler, insanlara geçerek kan emmeye başlar ve zarar verir.
  • İnsandan kan emen hayvan piresi, deride şiddetli kaşıntı, kızarıklık yol açarak zarar verir. Kaşıntının şiddetine göre açık yaralar oluşabilir.
  • Hayvan piresi kan yolu ile hayvandan almış olduğu mikrobu yine kan yolu ile insana taşıyarak zarar verir.
  • Kan yolu ile humma, tifüs, veba, dizanteri, alerjik hastalıklar, cilt hastalıkları gibi bulaşıcı hastalık mikroplarını taşıyan hayvan piresi, insan sağlığını tehlikeye atar.
  • Hayvan piresi sadece insana değil, hayvandan hayvana geçerek, diğer hayvanları da hastalık taşıyıcısı durumuna sokar.

Hayvan piresi ile mücadele de veteriner hekimlerden yardım alıp hayvanlarınızın pireden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Hayvan piresinin insana zararlarından korunmak için, hayvanların bulunduğu ortamlarında İlaçlama şirketleri tarafından pire ilaçları ile ilaçlanması gerekmektedir. İlaçlama şirketimizde yoğun sıvı ilaçlama yöntemi ile uygulanan pire ilaçları etkili ilaçlar olup garantili sonuç sağlamaktadır. İlaçlama şirketimizi pire ilaçlama da 7/24 arayıp hizmet alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir