Kertenkelenin Kuyruğunu Yenilemesi

kertenkele-kuyruguKertenkele, kendiliğinden uzuv koparma (autotomy), özelliğine sahiptir. Tehlike anında kuyruğunu bırakan kertenkele, bu sayede düşmanlarının dikkatini dağıtıyor. Kertenkele de kuyruğu bırakma, savunma ve korunma yoludur. Kuyruk saldırganı oyalarken, gövde uzaklaşır ve kertenkelenin hayatta kalma olasılığı artar. Kopan kuyruğun ardından kertenkelenin kuyruğunu yenilemesi 12 hafta sürebilir. Bazı kertenkele türlerinde ise 4-5 haftada yeni kuyruk oluşur.

Kertenkele, kuyruğuna dokunulmadan da kuyruğunu bırakabilir. Kuyruğu önemli bir ağırlık oluşturan kertenkele, kuyruğunu bıraktığında hafifleyerek daha kızlı kaçabilir. Kertenkeleler, kendilerine enerji sağlayan yağın birçoğunu kuyruklarında depolarlar. Bu da saldırganın kuyruğu tercih etmesinin nedenidir. Çünkü kopan kuyruk, gövdeden farklı renkte, daha parlaktır ve uzun süre hareket edip, 3 cm. yüksekliğe kadar takla atarak, saldırganı oyalamaktadır. Atardamar, toplardamar, kas ve sinirlerden oluşan kertenkelenin kuyruğunu yenilemesi, kısa sürede tamamlanır.

Bilim adamları kertenkelenin kuyruğunu yitirmesinin hayatta kalma şansını artırdığını, daha rahat koşabildiklerini söylüyor. Fakat diğer yandan kertenkelenin kuyruğunun kopması, zıplama, sürünme ve üreme yeteneğini azalttığını da söylüyorlar. Kertenkelenin kopan kuyruğu, saldırganı yaklaşık yarım saat kadar oyalayabiliyor. Kopan kuyruğun hareketleri nasıl yaptığı bilim adamlarınca inceleniyor, henüz net sonuca ulaşılamasa da kuyruğun çevreden gelen algılayıcıların bilgilerini alması olarak açıklıyorlar. Genellikle 12 haftada kertenkelenin kuyruğunu yenilemesi gerçekleşmektedir. Yeni oluşan kuyruk renk olarak daha farklıdır. Kertenkele kuyruğunun bir diğer özelliği de kopmadan herhangi bir yerden kuyruk kırılırsa, bu bölgede hemen kendini yeniliyor ve çatalkuyruk meydana geliyor.

Bulunduğunuz ortamda kertenkeleye rastladığınızda, kuyruğu koparsa eğer, kertenkelenin öldüğünü düşünmeyin, mutlaka kendisi bırakmıştır. Kertenkele ile mücadelede ilaçlama şirketimizi istediğiniz zaman arayıp, kertenkele ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir