Pire Tasması Nedir?

pire-tasmasiPire, insanda olduğu gibi hayvanda da bulunan, bulunduğu canlı üzerinden kan emerek beslenen bir haşeredir. Kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar daha evcil oldukları için kişilerin bakmakta tercih ettikleri türlerdir. Pire bu türlerde de bulunabilir. Kişilere de geçebilen kedi piresi, köpek piresi tehlikeli olabilir. Pire ısırığı olan yerlerde kızarıklık, kabarıklık gibi belirtiler oluşur. Ayrıca ısırıkları, acı verdiği gibi kaşıntı da oluşturur. Bu tarz belirtilere rastlandığında pire ile mücadele başlatılmalıdır. Pireden kurtulmak içinse hemen bir pire ilaçlama firması ile iletişime geçilmelidir.

Pire, beslediğimiz hayvanlarda da oldukça sık rastlanabilen haşeredir. Bu nedenle hayvan sağlığı için de önlemler alınmalıdır. Pire ile mücadele için veteriner kontrolünde alınması gereken bu önlemler, çok büyük önem taşır. Pireden kurtulmak için, pire aşısı uygulanan hayvana, pire tasması da verilir. ‘Pire tasması nedir?’ sorusuna cevap, adından da anlaşılacağı gibi kedilerde pirelerin kovulması için uygulanan bir yoldur. Pire tasması, pireleri kaçırmak için kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle kedilerin, tasmayı ısırmaları sağlıklı olmaz. Bunun dışında başka yerlere de sıçrayabilecek olan pireden kurtulmak için de pire ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır.

Pire tasması ya da aşı, pire ilaçlama gibi yöntemlerle kovulan, uzaklaştırılan pire ile mücadele bu konuda kolaylaşmakla birlikte pirenin kolay zıpladığı ve istedikleri yerlerde bulundukları göz önüne alınarak, kedi, köpeğin bulunduğu yerler de pirelere karşı temizlenmelidir. Pire ilaçlaması, böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılır. Pire ilaçlaması, pire olabilecek yerlere karşı uygulanır, sonrasında bir daha olmamasına karşı önlemler alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir