Sivrisinek Isırması ve Nedenleri

sivrisinek-isirmasiSivrisinekler kan ile beslenen haşere türleri olduklarından, insan kanı onlar için besin kaynağıdır. Bu nedenle hayatlarını devam ettirebilmek için sürekli olarak insan kanından faydalanırlar.

Sivrisinekler, ısırdıkları zaman ağızlarından kimyasal bir madde salgılarlar,  bu madde ısırdıkları bölgede kanın pıhtılaşmaması ve onların bu kanla beslenmesini sağlayan enzim denilen bir maddedir. Dolayısıyla o noktada kan akışı hızlandığından bölgenin ısısı artar ve biz kaşıntı hissederiz. Aynı zamanda kan akışı sırasında bizim vücudumuzdan dışarı çıkan maddelerde kızarıklığa yol açarlar.

Bu olay sonucu ortaya çıkan kaşıntı kişiden kişiye farklı sürelerde geçebilir. Genellikle çocuklarda ve alerjik bünyesi olanlarda sivrisinek ısırması sonucu oluşan kaşıntı daha uzun sürer. Birkaç gün devam eder hatta bazen şiddetli reaksiyonlara ve deri döküntülerine de yol açabilir. Fakat genellikle yetişkinlerde özellikle ileri yaştaki yetişkinlerde, alerjik potansiyel giderek zayıfladığından hem kızarıklığın şideeti daha az olur hem de kaşıntının süresi birkaç saatten daha az sürer hatta bazıları sivrisinek tarafından ısırıldıklarını farketmezler bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir