Tavuk Biti

tavuk-bitiTavuk biti, evcil kümes hayvanlarında özellikle tavuklarda görülen kırmızı ve siyah renkte parazittir. Tavuk bitleri, gün içerisinde tavukların bulunduğu ortamlarda yarık ve çatlaklarda gizlenirler. Geceleri gizlendikleri yerden çıkıp tavukların üstünden kan emerek beslenirler.

Tavukların sürekli tüyleri ve derileri ile oynaması, yumurta veriminde %2-3 oranındaki düşüş, tavuk bitinden kaynaklanmaktadır.

     Yumurtlayarak üreyen tavuk biti, günde ortalama 100 adet yumurta bırakır, 7 gün içinde yumurtalar ergin hale gelerek üremeye başlar. Tavuk biti çok sayıda ve hızlı bir şekilde üreyerek çoğalır. Açlığa dayanıklı olan tavuk biti, kan emmeden 5-6 ay yaşayabilir.

  Tavuk biti, tavuğun üzerinde 1-1,5 saat kalarak ciddi miktarlarda kan emer ve bu kan emme işlemini en geç dört gün içinde tekrarlar. Yeni kan emmiş tavuk biti parlak kırmızı renktedir, kan sindirilmeye başladıktan sonra renkleri giderek koyulaşır ve sonunda renksiz hale gelir.

Tavuk biti kümeslere çeşitli yollarla gelebilir. Kümese yeni gelen tavuklar, yeni gelen ekipmanlar ile taşınabilmektedir. Tavuk biti, tavuk bakıcılarına da geçmektedir, bu şekilde insanlara da bulaşmaktadır. Çeşitli hastalık mikroplarının taşınmasına sebep olan tavuk biti ile mücadele edilmesi gerekir. Tavuk biti olan tavukların veteriner hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Tavuk biti görülen alanların ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir. İlaçlama şirketimizi, tavuk biti ilaçlama için 7/24 arayabilir, istediğiniz zaman tavuk biti ilacı ile ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Tavuk Biti” için 4 yorum

 • 08 Haziran 2016 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  Merhabalar tavuk biti benim saçlarıma da geçti saçlarım sık oldugu için bir türlü bitmiyorlar. Sinek ilacı, paranit, tıraş köpügüm, deterjan bir çok ilaç kullandım ama her geçen gün çoğalıyorlar saçımda saçlarımın içi tamamen yara içinde küçük küçük sişlikler yaralar lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • 03 Nisan 2017 tarihinde, saat 07:37
   Permalink

   Bir de tavuk biti insanda yaşamaz derler, buyrun işte ne yaptı bu kızcağız kurtulmak için kimbilir.

   Yanıtla
  • 04 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:02
   Permalink

   ketoral yada kvel diye bir şampuan var onunla yıkarsan sorundan kurtulursun. benim tavuklardan banada sık sık bulaşıyor.

   Yanıtla
  • 20 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:44
   Permalink

   Ablacim bana gecmisti ama ben arkonun tras kolanyasini aldim ve ustume yarisini doktum sonra dus aldim tekrar diger yarinisinida ertesi gun doktum vucudumun her yerine tekrar dus aldim ve kurtuldum tras kolanyasinin alkolu yuksek oldugu icin temizliyor deneyin bitecektir

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir