Salyangoz ilaçlama

Salyangoz

FacebookFacebook 5

Salyangoz ilaçlama

Salyangoz ilaçlama çoğunlukla kırsal kesimde en çok bağ-bahçe benzeri yerlerde yapılmaktadır. Salyangozlar ilkbahar aylarında yağmurlarla türeyen zararlı canlı türleridir. Bu zararlı canlı türlerinin insanların yaşamında başlıca zararları; meyve ve sebzelere, bahçedeki çiçek, ağaç türlerine zarar vermeleri durumudur. Bu canlılarla mücadele işlemleri sıvı ilaçlarla yapılmaktadır. Genellikle açık alanlarda yapılan bu uygulama ile salyangoz türleri rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, seçtiğiniz şirket ve uygulama işlemlerinde kullanılacak olan ilaçtır. Salyangozlar sadece ilaçlama yapılarak yok edilebilir. Etkili olmayan ilaçlar salyangoz üzerinde bağışıklık sağlayabilir ve beklediğinizin tam aksine çok ters bir etki yaratabilir. Bu konuda  şirketimizden destek alabilirsiniz. Salyangoz çoğunlukla şiddetli yağmur yağışlarından sonra ortaya çıkan ve bitkiler başta olmak üzere, ekili dikili ürünlerin tamamına zarar veren bir böcektir. Salyangozların vücutlarının üzerinde sert bir kabuk bulunmaktadır.

Salyangozla ilgili bilgi vermeden önce sümüklü böcek ve salyangoz ayrımını netleştirmek gerekir. Öncelikle sümüklü böceklerin vücutları çıplakken salyangozların ise üzerlerinde kabukları vardır. Salyangozların vücut boyları 30 ila 160 mm arasında değişiklik gösterebilir. Rahat bir şekilde yürüyebilmeleri için alanın ıslak ya da nemli olması gereklidir. İşte bu sebepten ötürüdür ki yağmur sonrası ortaya çıkar ve yer değiştirirler. Alandaki nemin geçmesi onların kâbusu olmaktadır. O zaman oldukları yerde yapışıp kalırlar. Hiçbir yere kıpırdayamazlar. Toprak üzerinde 8-10 cm arasında değişen çukurlar açarak buralara yumurtalarını bırakırlar.

gerçekleştirmektedir.

Salyangozun Özellikleri

Yağışlı havalarda salyangozlar kabuklarından çıkmaktadır. Salyangoz çok sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıksızdır. Kabuğun içindeki sıvı soğuk havalarda salyangozun donmasına neden olurken sıcak havalarda kurumasına neden olur.

  • Salyangoz tatlı sularda, denizlerde ve karada yaşayan türlere sahip olan bir böcek türüdür.
  • Rutubetli ve nemli alanlarda yaşayan bu haşereler, sırtındaki sert kabuk içerisinde yaşar ve bu sert kabuk salyangozu birçok tehlikeden korur.
  • Hareketini sürünerek sağlayan sümüklüböcek, vücutların ürettikleri bir sıvı üzerinde hareket ederler.
  • Beslenmelerini bitkilerin kökleri ve yaprakları ile sağlayan salyangoz çiftçilerin en sevmediği canlılar arasında yer alır. Bu nedenle bahçe gibi açık mekânlarda salyangoz ilaçlama sıklıkla yapılmaktadır.
  • Kemirici ağız yapısına sahip olan salyangoz, bitkilerin köklerini kemirerek gelişimini engeller.
  • Salyangozların vücutlarında ürettikleri bu sıvı salyangoz böceğinin yaşamı için çok önem taşır. Çünkü salyangozun vücudu su ile kaplıdır. Bu nedenle nemli ortamlarda yaşayan salyangozlar özellikle yağmur sonrası ortaya çıkarlar.

Salyangozlar ile mücadele için  firmamıza 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Salyangozun Zararları

Salyangozun zararları en çok kırsal kesimde yaşayan ve tarımla geçimlerini sağlayan çiftçilere dokunmaktadır. Çünkü salyangozlar;

Bitkilerin özlerini yiyerek kurumalarına neden olmaktadır.

Sebze ve meyveleri kemirerek çürümelerine neden olur.

Yapışkan yapılarından dolayı üzerlerinde çok sayıda mikrobu tutabilirler.

Çeşitli tarım ürünlerinin üzerinde gezindikleri için bu mikropları sebze ve meyvelere bulaştırmaktadırlar.

Firmamızın uzman ekibi tarafından gerçekleştirilecek başarılı operasyonla tüm bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Aksi halde kendi başınıza bir uygulama gerçekleştirirseniz başarılı olamayacaksınızdır. Çünkü işlem esnasında genel savunma mekanizmaları gereği salyangozlar kabuklarının içine gizleneceklerdir. Bu durum uygulamayı güçleştirecek ve neredeyse hiçbir etki göstermeyecektir.

Salyangozla Mücadele

Salyangozla mücadele için geçmişten bu yana bir sürü ilkel mücadele yöntemi geliştirilmiştir. Ancak son derece ilkel metotlar hiçbir zaman salyangoz mücadelesinde etkili olmamıştır. Bu konuda en büyük mağdur olan çiftçilerin salyangozlarla mücadelede bugüne kadar son derece bilinçsiz uygulanan yöntemlerden dolayı zarar etmişlerdir. 7/24 ilaçlama hizmeti sunan firmamızın çağrı merkezini arayarak merak ettiğiniz tüm soruların cevabını öğrenebilirsiniz. Diğer merak ettikleriniz içinse www.bocekilaclamasi.gen.tr adresini takip edebilirsiniz.


Salyangoz Resimleri

SalyangozSalyangoz 2Salyangoz 3Salyangoz 4Salyangoz 5Salyangoz 6Salyangoz 7Salyangoz 8Salyangoz 9Salyangoz 10

Yorumlar

1.
katara
katara
13.02.2012 - 04:52:30
BEN KORKMUYORUM

2.
büşra karahan
büşra karahan
4.06.2012 - 03:22:25
BEN BUNLARDAN BESLEDİM YAVRULARI FELAN OLDU :D

3.
burcu kabaoğlu
burcu kabaoğlu
7.09.2012 - 10:22:18
peki bunların üzerine tuz dökünce neden eriyor

4.
betül
betül
15.03.2015 - 05:11:35
ben hiç kokmuyorum ama iğrenç

5.
davut ozdemir
davut ozdemir
18.02.2016 - 11:27:26
500 m2 bahce için salyangoz ilaçlaması ne kadardır? yer çekmekoy

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 2+7=