Tavuk Biti

tavuk-bitiTavuk biti, evcil kümes hayvanlarında özellikle tavuklarda görülen kırmızı ve siyah renkte parazittir. Tavuk bitleri, gün içerisinde tavukların bulunduğu ortamlarda yarık ve çatlaklarda gizlenirler. Geceleri gizlendikleri yerden çıkıp tavukların üstünden kan emerek beslenirler.

Tavukların sürekli tüyleri ve derileri ile oynaması, yumurta veriminde %2-3 oranındaki düşüş, tavuk bitinden kaynaklanmaktadır.

     Yumurtlayarak üreyen tavuk biti, günde ortalama 100 adet yumurta bırakır, 7 gün içinde yumurtalar ergin hale gelerek üremeye başlar. Tavuk biti çok sayıda ve hızlı bir şekilde üreyerek çoğalır. Açlığa dayanıklı olan tavuk biti, kan emmeden 5-6 ay yaşayabilir.

  Tavuk biti, tavuğun üzerinde 1-1,5 saat kalarak ciddi miktarlarda kan emer ve bu kan emme işlemini en geç dört gün içinde tekrarlar. Yeni kan emmiş tavuk biti parlak kırmızı renktedir, kan sindirilmeye başladıktan sonra renkleri giderek koyulaşır ve sonunda renksiz hale gelir.

Tavuk biti kümeslere çeşitli yollarla gelebilir. Kümese yeni gelen tavuklar, yeni gelen ekipmanlar ile taşınabilmektedir. Tavuk biti, tavuk bakıcılarına da geçmektedir, bu şekilde insanlara da bulaşmaktadır. Çeşitli hastalık mikroplarının taşınmasına sebep olan tavuk biti ile mücadele edilmesi gerekir. Tavuk biti olan tavukların veteriner hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Tavuk biti görülen alanların ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir. İlaçlama şirketimizi, tavuk biti ilaçlama için 7/24 arayabilir, istediğiniz zaman tavuk biti ilacı ile ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir