Termitler ilaçlama

Termitler

FacebookFacebook 2

Termit, termitler, termit böceği

Zararlı haşere türleri arasında tehlikeli bit tür olan Termit, ancak ilaçlama yolu ile kontrol altına alınabilir. Termit türleri karınca türleri ile fiziksel olarak benzerlik gösterseler de, tahtakurdu haşere türü ile çevreye verdiği zararlar bakımından daha çok benzerlik göstermektedir. Termit türü dünya üzerinde çeşitli kıtalarda ve iklimlerde ve de farklı coğrafyalarda tür olarak sayıları 2000 civarındadır. Bu sayı oranı ülkemizde sadece 3 tür Termiti barındırmaktadır. Termitler yaşam koşulları ve doğadaki adımlarına dikkat edildiğinde karınca ile benzerlik gösteren başka bir durumu ise termit türlerinin de koloniler halinde yaşamalarıdır. Renkleri kısmi olarak beyaz karıncayı andırmaktadırlar. Termit çeşitleri sıvı ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Termitler ile mücadele için ilk önce yürüyüş rotaları yardımı ile yuvalarını tespit edip, yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından termit mücadelesi yapılmalıdır.

Termitlerin Özellikleri

Termitler bir çeşit karınca türüdür. Dünya üzerinde Entomoloji uzmanlarının tabiri ile Isoptera takımına ait olan 2000 civarındaki böcek türüne verilen genel isimdir. Termitlerin yaşam alanlarını çoğunlukla tropikal iklimlerin olduğu coğrafyalar oluşturmaktadır. Ancak ülkemizde de birçok yerde rastladığımız bu böcek türü genelde topluluk hâlinde yaşamayı tercih etmektedir. Halk arasında karıncalara benzedikleri için beyaz karınca olarak bilinmektedirler. Halkın bu beyaz karıncalarla mücadelesinde deneyimli firmamız  size her türlü konuda hizmet ve desteğe hazırdır. Termitler, ahşap oyucu böceklerin en yıkıcılarıdır. Çoğu bitki türüne, odunlara ve organik maddelere verdikleri zarar ile tanınan termitlerin temel besinleri selüloz içerikli maddelerdir. Maddi hasarlara neden olan bu canlıların verebileceği zararların önüne geçebilmek için termitler ile mücadele yaptırmak şarttır. Genellikle açık alanlarda yaşayan bu haşereler ile mücadele, son derece önemli olduğu gibi, sıcak ve nemli alanlarda ilaçlama daha sık yapılmaktadır.

Termitlerin Yapısı

Termitlerin ağız yapıları, üç iğneli delici ve emici tipte, bacakları ise koşucu ve yürüyücü tiptedir. Termitler çoğunlukla otçuldur. Ahşap olan her şeyin hakkından gelebilen bir böcek türü olan termitler kısa sürede ahşap cismi adeta değirmende öğütülmüş un misali öğütebilir. Antenleri sayesinde koku alma duyuları iyi gelişmiştir. Antenlerini yitiren bir termit için yaşamda kalma şansı büyük oranda azalır.

Termit Nerede Yaşar?

1-2 cm boyutundaki termitler kendilerine göre gökdelen sayılabilecek bu yapılar inşa ederler. Termit yuvalarında milyonlarca yetişkin birey karınca bulunmaktadır. Kraliçe termit olarak bilinen tür ortalama olarak her üç saniyede bir yumurtlayabilme kapasitesine sahiptir. Karıncaların aksine, toprağın üzerinde de yuva yapabilen termit ile mücadele için kaliteli böcek ilaçları kullanımı şarttır.

Termit Yuvası

Termitler, toprak altı ve toprak üstü(kuru odun) termitleri olmak üzere iki gurupta incelenir. Kuru odun ( toprak üstü) termitleri ahşabın içinde çalışırlar, çok ciddi hasar meydana gelene kadar belirlenemezler. Kıyı bölgelerinde bulunan bu böcek, tahribat yumurtalarını mobilya çatlaklarına veya birleşim yerlerine ve ahşap malzemelere bırakarak uçan yetişkinlerle başlar. Toprak altı termitleri en yaygın olandır. Yaşlı ağaçların kütüklerinde, büyük tümseklerin içinde yaşarlar.

Termitlerin Zararları

Termitlerin Zararları çoğunlukla ham maddesi ağaç olan ürünleredir. Bu yüzden termit böcekleri evlerde ya da dışarda herhangi bir ahşap eşya gördüklerinde onu kullanılamaz hale getirebilirler. İşte Termitlerin Zararları:

  • Pencere kenarlarındaki ahşap köşeler,
  • Kapı kasaları gibi ahşap yüzeylerde oluşan çatlaklar,
  • Boyalarda kabarmalar,
  • Tahta yüzeylere hafifçe vurulduğunda yaşanan içeriye göçmeler,
  • Duvarlarda termitlerin ördüğü çamur tüpleri,
  • Evlerde ya da işyerlerinde bulunan kâğıt, karton, mukavva gibi ürünler verdikleri zararların sadece bir kaçıdır.

Bunlar dışında açık alanlarda:

  • Ağaç gövdelerine,
  • Ağaçtan yapılmış direklere,
  • Ahşap merdivenlere de beslenmek için zarar verirler.

Termitler ilaçlama konusunda hizmet veren Güneş ilaçlama firmamız yaşanılan tüm sıkıntılar konusunda size en kaliteli hizmeti vermektedir.

Termitler İle Mücadele

 Bütün eşyalarınızı demirden yaptırdığınız takdirde bu böcekler sizin semtinize bile uğramaz. Fakat tabi ki böyle bir şey mümkün değildir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey böceklerle mücadele eden bir firma ile anlaşarak acil ilaçlama sağlamanız gerekmektedir. Bu tür böceklerle mücadele kesinlikle bireysel yöntemlerle mümkün değildir. firmamızı 7/24 arayarak ister danışmanlık isterseniz de doğrudan hizmet alabilirsiniz.  

 


Yorumlar

1.
v sebine.
v sebine.
9.12.2015 - 01:20:05
cox yaxsi deye bilmerem. cox sozu basa duusmedim.narmalni

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 8+5=