Uyuz böceği ilaçlama

Uyuz böceği

FacebookFacebook 0

Uyuz böceği ilaçlama

Uyuz Böceği büyüklükleri 2 ila 3 mm arasında değişen bir akar cinsidir. Latince Sarcoptes olarak bilinen bu böcekler hem insanlarda hem de hayvanlarda uyuz hastalığına yol açabilmektedir. Genel bir şekilde göz atıldığında yuvarlak bir vücudu olan uyuz böcekleri 8 ayaklı bir canlıdır. Uyuz böcekleri deri altına girdikleri dakikadan itibaren bulundukları deri altında yuvalama ve yavrulama yapmaktadırlar. Deri böceği olarak da sıkça telaffuz edilmektedirler. Uyuz böcekleri gözle görülemeyecek kadar küçük bir canlıdır. Bu yüzden mikroskopla ancak görülebilir bir özelliğe sahiptirler. İnsanlar ve onların eşyalarıyla diğer insanlara çok rahat bir biçimde geçebilmektedir. Çoğu dönemde salgın şeklinde görülebilir. Uyuz böceği, insanlara büyük rahatsızlık vermektedir. İnsanlarda uyuz hastalığına neden olan ve deri altında hızlıca yayılan bu haşerelerin bulaşmasını engellemek ve uyuz böceklerinden kurtulmak için tek yol uyuz böceği ilaçlama yaptırmaktan geçer.

 

Uyuz Hastalığı

Uyuz böceği, uyuz hastalığına neden olan bir böcek türüdür. İnsanların ve özellikle kedi ve köpek gibi canlıların derilerinden içeriye girer ve kanallar açarak ilerler. Bu ilerleme sırasında yumurtalarını da deri içerisine bırakarak yerleştirir. Uyuz böceği deri içerisinde ilerlerken şiddetli kaşıntıya ve deride dökülmelere neden olur. Bu durum uyuz hastalığıdır. Uyuz hastalığı geçmişten bu yana çok uzun yıllardır insanlar için ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Özellikle savaşlarda, toplu kamplarda bu hastalıktan aklını yitiren çok sayıda insan olmuştur. Uyuz Hastalığının en belirgin özelliği geceleri artan ve kısa bir süre sonra da dayanılmaz bir hal alan kaşıntıdır. Tipik uyuz belirtileri ise şunlardır:

  • Aşırı kaşıntı,
  • Deride döküntü, kabarma ve kızarma,
  • Kıl diplerinde iltihaplanma,

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan uyuz böcekleri, tedavi olunmaz ise sürekli olarak insan vücudunda yaşar. Özellikle kedi ve köpekler uyuz hastalığına en çok yakalanan canlılardır. Bulaşıcı bir hastalık olan uyuz hastalığı, uyuz olan kişilerin kullandığı kişisel eşyalardan geçer. Ciddi rahatsızlıklara ve deri alerjilerine neden olan bu haşerelerden kurtulmak için bireysel tedavi gerektiği gibi, uyuz hastasının ve hastalığının bulunduğu genel alana uyuz böceği ilaçlaması yaptırılması da şarttır. Aksi takdirde geçmesi için hiçbir imkân yoktur. Hastalığa yakalanan kişinin cildiye doktoruna giderek doktorun verdiği ilaçları kullanması gereklidir. Hastalığın merkezi olan yerinde ivedilikle ilaçlanması şarttır.

Uyuzdan Korunma Yolları

Uyuzdan Korunma Yolları konusunda her şeyden önce ilk uyarı yakın temastır. Uyuz olan kişilerle her türlü yakın temastan kaçınılmalıdır. İnsanların en çok el parmaklarının arasına, kollarının iç bölümlerinde, bileklerinde, genital bölgelerinde, kalçalarında ve bacaklarında görülür. Toplu yaşam alanlarından daha hızlı yayılan uyuz hastalığına yakalanmış olan kişilerin acilen hastalığı diğer kişilere bulaştırmadan tedavi olmaları gereklidir. Ortamı uyuz böceğinden arındırmak içinse uyuz böceği ilaçlama uygulaması yaptırmaktır.

  • Uyuz olan kişinin kullandığı ya da kullanmış olabileceği çamaşır, çarşaf gibi eşyaların ortak kullanılması önlenmelidir,
  • Hijyene çokça dikkat edilmelidir.
  • Uyuz böceği eşyalar üzerinde 2-3 gün yaşayabildiği için tüm eşyalar ve giysiler kaynar su ile en az 20 dakika süre yıkanmalıdır,
  • Tüm giysilerin (elbiseler, çarşaf, yastık kılıfları vs.) özellikle vücutla temas eden iç bölgeleri sıcak ütü ile ütülenmelidir,
  • Tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.
  • Uyuz tedavisi mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.
  • Tüm bunların yanı sıra mutlaka uyuz böceği mücadelesi konusunda uzman bir firmadan destek alınmalıdır.

Uyuz böceğinden ve uyuz hastalığından korunmak için profesyonel şirketlerine mücadele uygulaması yaptırmak gereklidir. Günün her saati 7/24 hizmet veren şirketimiz İstanbul, İzmir, Kocaeli genelinde bulunan şubeleri ile garantili hizmet sunmaktadır. Uyuz böceği ile mücadele için profesyonel ekibimizden gün boyu destek talep edebilirsiniz.

Uyuz Böceği İlaçlama Firmaları

Uyuz Böceği İlaçlama Firmaları mücadele konusunda mutlaka uzman olmalıdır. Çünkü uyuz böcekleri gözle görülemezler. Bu yüzden işlem için gelecek olan firma yetkilisinin bu böceklerin nerelerde gizleneceklerini iyi bilmelidir. Uyuza acilen müdahale edilmezse git gide yayılarak bir salgına dönüşmektedirler. Kendi başınıza mücadele özellikle uyuz böceklerinde asla etkili olmayacaktır. Mutlaka bu konuda profesyonel hizmet veren firmamızla irtibata geçerek  destek almalısınız. Ekonomik fiyatlarımız ve kaliteli hizmet anlayışımızla firmamız 7/24 hizmet aktif çağrı merkezimizle size hizmet vermektedir. Tüm merak ettiklerinizi www.bocekilaclamasi.gen.tr adlı adresimizden öğrenebilirsiniz.    


Uyuz Böceği Resimleri

Uyuz BöceğiUyuz Böceği 2Uyuz Böceği 3Uyuz Böceği 4Uyuz Böceği 5Uyuz Böceği 6Uyuz Böceği 7Uyuz Böceği 8kene 9Uyuz Böceği 10

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

Ad Soyad
:
Email
:
(Yayınlanmaz)
Yorumunuz
:
Güvenlik Kodu
:
 3+2=